Krisiun, Baest, Schizophrenia a Triagone téměř zbořili pražský Futurum Music Bar

Baest/foto: Petr Hanč

V neděli 19. listopadu si mohli metaloví fanoušci vybrat hned z několika pražských koncertů. Jeden z nich měla v režii čtveřice deathmetalových veličin v čele s legendárními Krisiun.

Ostrý start v podání belgické tech-deathové komety Triagone

Hned první kapela večera, kterou byla belgická pětice Triagone, doslova a do písmene pálila ostrými. Velmi rychlý a precizní technický death metal vyšperkovaný dvojicí až záhrobně hlubokých growlů zpěvačky Loreny a kytaristy Loua-Indiga působil dojmem nezastavitelného buldozeru. To navíc korunoval mistrný tapping celé strunné sekce. I přesto, že byli nejmladší formací z line-upu, Triagone se své role nezalekli a jsou velkým příslibem do budoucnosti stále oblíbenějšího tech-deathu.

Thrash-deathové peklo rozpoutala další belgická formace Schizophrenia

Dalšími na řadě byli jejich krajané Schizophrenia, kteří se prezentovali nekompromisním svižným thrash-death metalem. Poté, co jejich koncert na festivalu Back to the Symbolic bohužel narušilo nepříznivé počasí, si nyní ve Futuru střihli plnohodnotnou náhradu. Kapela přehrála téměř celé své debutové album Recollections of the Insane. Dvojice kytaristů Marty a Romeo překypovali energií a střídavě se blýskali vytříbenými sóly. Frontman a baskytarista Ricky Mandozzi opakovaně vyzýval fanoušky k rozpoutání circle pitu, takže i přes relativně menší účast bylo před pódiem pořádně živo. Konečně to tedy vyšlo a Schizophrenia ukázala, co v ní dřímá za nezastavitelnou bestii.

Baest drželi prapor severského old school death metalu

Dánská old school deathmetalová pětice Baest odstartovala svůj set peckou Genesis ze své dosud poslední desky Necro Sapiens. Frontman Simon Olsen připomněl koncert své kmenové kapely na loňském ročníku festivalu Brutal Assault a ocenil širokou základnu fanoušků death metalu u nás, což bylo hezké gesto. Těžkopádný, chytlavý až melodický death metal nakažlivě vyzýval ke sborovému headbangingu, což vytvořilo kapele krásnou kulisu. I přes svoji relativně krátkou existenci potvrdili Baest pevnou pozici mezi elitou severského death metalu a set zakončili titulní skladbou své poslední desky.

Krisiun spolu hrají téměř 35 let a stále jsou k nezastavení

Brazilské deathmetalové trio Krisiun jsme u nás po Brutal Assaultu přivítali letos již podruhé. Tentokrát měli k dispozici komornější klubové prostředí, kde ještě více vynikl jejich kosti drtící precizní death metal, kterým se prezentují už od svých začátků a stále nejeví známky toho, že by se chystali zpomalit. Přesně, jak říkal hned zkraje frontman a baskytarista Alex Camargo: „We’re gonna play fast and we’re gonna play loud!“ Krisiun hráli především materiál z loňského alba Mortem Solis a tak se do setlistu vešla třeba klipovka Swords Into Flesh, následovaná další novinkou Necromonical.

Zavzpomínali jsme na Lemmyho Kilmistera, Krisiun přislíbili brzký návrat

Alex opakovaně děkoval fanouškům za podporu, které se jejich prostřednictvím všem kapelám dostává a vyžádal si aplaus pro všechny kapely, které tento večer vystoupily. I přes pokročilou hodinu se před pódiem mohutně rozjížděl circle pit, který vygradoval při coververzi skladby Ace of Spades od Motörhead, při které se ke kapele přidal frontman Simon z Baest. Kytarista Moyses Kolesne se pravidelně přesouval do těsné blízkosti fanoušků a po odehrání poslední skladby, kterou byla titulní skladba debutového alba Black Force Domain, si Alex „zasurfoval“ mezi fanoušky před pódiem. Krisiun poděkovali všem za podporu a stejně jako Baest přislíbili brzký návrat k nám do Čech.

Text: Mates Šimek, foto: Petr Hanč