Back to the Symbolic: závěr léta a souboj metalu s nepřízní počasí

Marturos/foto: Mates Šimek

Jedním z posledních letních festivalů byla opět komornější verze festivalu Symbolic Open Air, jež proběhla zřejmě již naposledy ve Třech Dvorech u Kolína. Součástí pátečního line-upu byla i thrash metalová legenda V.A.R.

V.A.R. měli slušně zaplněno

Cestu do malé vesnice nedaleko středočeského Kolína si opět našlo několik stovek metalistů, včetně početné výpravy ze Slovenska. Na své si přišli především fanoušci death metalu, kteří se bavili při setech převážně tuzemských kapel, jež známe spíše z klubové scény. Páteční program odstartovali úderem páté hodiny death-hardcoristé Crow to Crow, v hardcoreovém trendu poté pokračovala pardubická formace Plan to Kill v čele s pořádně divoce growlující Martinou Rejzkovou. Žánrově lehce odbočila mladá a nadějná black-crustová skvadra Löst, skvělou a stále neupadající formu potvrdila česká thrashmetalová legenda V.A.R., jenž hrála už před výrazně početným zástupem fans.

Belgičtí Schizophrenia nemohli zahrát, nejspíše se s nimi však za rok setkáme

Kořenům death metalu z počátku devadesátých let zůstali věrni slovenští řezníci Dehydrated, jejichž set byl v tomto více než autentický. Poté se vše potřebné připravovalo pro koncert letošního headlinera – belgické deathmetalové ikony Schizophrenia. Do programu však promluvil mohutný déšť, přívalová bouře a silné poryvy větru, což mělo za následek výpadek proudu. Mnohé fanoušky to ale neodradilo, vystačili si se svíčkami a vlastními zásobami, a když kolem třetí hodiny ranní naskočil proud, rozjela se mohutná rockotéka, která se táhla až do rána. Dle slov pořadatelů se však na Schizophrenii nejspíše můžeme těšit na příštím Symbolicu, tudíž o ně s velkou pravděpodobností nepřijdeme.

V programu převažoval death metal, melodická odnož zastoupena slovenskými Marturos

Sobotní předpověď už vyzněla výrazně lépe, a tak program mohl v klidu odstartovat hodinu před polednem s metalcore-doomovou sestavou Detheritory. Následně přišel čas na thrash-deathový válec Svinibrod. Těm dále sekundovali jejich žánroví kolegové Sceletons z nedalekého Hradce Králové, fanouškům zahráli i pár skladeb z letošní desky Pandemic Chaos. Další v pořadí byla metalová čtveřice Sledgedown z Nymburka, ze Slovenska se přidala dvojice kapel Marturos a Besna. První jmenovaní lehce žánrově odbočili, přičemž jejich melodický metal s příjemným vokálem Magdaleny Hladké rozhodně nepostrádal potřebný drajv a rychlost. Tempo se pak lehce zpomalilo s jejich post-blackovými krajany Besna. Grindoví „elektrikáři“ Ytivarg poté opět fanoušky pořádně rozdivočili, na pódiu jim tradičně nechyběly různé elektrikářské rekvizity. Death metal zde měl zastoupení i od našich polských sousedů, konkrétně Refuse.

Maďarská dvojice smrtícího kovu ve složení Monastery a Gore Thrower

O pořádnou deathmetalovou mašinérii se dále postarala maďarská legenda svého žánru Monastery. Ti sem dorazili se svým letošním albem Divine Damnation. Pomyslnou štafetu převzali jejich krajané a žánroví kolegové Gore Thrower. Silnou dávku „smrtícího kovu“ podala fanouškům též festivalová stálice Sectesy. Ti se rozdělili o set se spřízněnými Symbtomy, kteří z důvodu nepřízně počasí nemohli v pátek vystoupit a kde mnozí poznali vedle dvojice členů Sectesy i jednoho z nejdůležitějších členů organizačního týmu festivalu, a sice Dášu „Du Zl“ na postu baskytaristy.

Při Electrocution se mocně moshovalo

Program spěl pomalu, ale jistě do finále, instrumentální zdatnost předvedla italská tech-deathová legenda Electrocution. Při jejich setu bylo před pódiem opravdu živo, když mnozí fanoušci rozjeli intenzivní moshpit. Britská deathmetalová skvadra Decrepid zahrnula do svého setu i novou tvorbu v podobě alba Endless Sea of Graves, a závěr obstarala cover kapela Hells Band, která měla v repertoáru mimo jiné i několik skladeb od Iron Maiden.

V příštím roce dojde nejspíše ke změně místa dění

I přes nepřízeň počasí si mnozí fanoušci i kapely pochvalovali atmosféru, navíc všichni účinkující podali skvělé výkony. Otazník však visí nad příštím ročníkem Back to the Symbolic, jelikož nejspíše dojde k přesunu ze Tří Dvorů na nové místo. Nyní tedy zbývá jen poděkovat pořadatelům a kapelám za příjemné rozloučení s létem a doufat, že se koncem srpna příštího roku opět sejdeme na tomto solidním festivalu.

Text a foto: Mates Šimek