Harlej vyprodali Velký sál pražské Lucerny

Harlej v Lucerně/foto: Toby

Kapela Harlej, která v rámci jarního turné Zatím je to dobrý II. brázdila republiku, nezapomněla ani na Prahu. A když jet do Prahy, proč rovnou nevyprodat Velký sál Lucerny? Vidět rockovou kapelu v sále, který většina lidí z Prahy zná pouze z maturitních plesů, má vždycky svoje kouzlo.

Novinky na úvod

Lidé se scházeli již od šesti hodin, aby si našli místa, ze kterých bude krásně vidět. Část fanoušků využila velikosti parketu a šla dopředu, část zůstala na ochozech, ze kterých je přece jenom k pivu trochu blíže než od pódia.

Celé veselí začalo okolo osmé hodiny, kdy již byla většina sálu zaplněna. První písnička, která fanoušky přivítala, byla Zfetovanej. Setlist v úvodní části koncertu obsahoval hlavně písně ze dvou nejnovějších alb: Smutku dávám sbohem (2020) a Zatím je to dobrý (2023). O jejich oblibě svědčí fakt, že většinu jejich textů fanoušci odzpívali společně se zpěvákem Tomášem Hrbáčkem.

Fanoušci nepřišli ani o osvědčené hity

Harlej mají svou pódiovou show dotaženou do detailu, nikdy nechybí např. nafukovací balónky, které si část publika vždy odnese domů jako suvenýr či hromada konfet, za jejichž množství by se nemusely stydět ani velké zahraniční kapely. Tyto detaily se krásně fotí a vytvářejí skvělou atmosféru, která je neodmyslitelnou součástí každého koncertu kapely Harlej.

Jak se koncert pomalu blížil do pomyslné poloviny, kapela Harlej sáhla i po starších skladbách, bez kterých se žádný koncert neobejde. Spolu s muzikanty si tak fanoušci zazpívali např. songy Jůlie, Kapitán Morgan, Zrzi, zrzi, Pověste ho vejš nebo Proč pocit mám. Poslední písnička oficiální části programu má pro mne vždy krásnou, a velmi magickou atmosféru, dalo by se říci, že je to jedna z mých nejoblíbenějších písniček. Tou skladbou je Proměna, v Lucerně zahraná akusticky, kterou opravdu celý sál odzpíval jako perfektně secvičený sbor. 

Překvapení na závěr

Po této krásné písničce přišlo překvapení, které fanoušci (a nejspíš ani dotyčná) nečekali! Bubeník kapely Libor Fanta využil krátké pauzy, kdy nemusí bubnovat a požádal svou dlouholetou přítelkyni s obrovskou kyticí o ruku. Nevím kolik lidí v republice může říct, že si žádost o ruku vyslechli v krásném sále paláce Lucerna. Od publika sklidila dvojice opravdu bouřlivé ovace.

Poslední skladby se nesly spíše v pomalejším, a i lehce smutném duchu. Každopádně co by to bylo za konec koncertu, kdybychom ho nezakončili pozitivně, písničkou Optimistická.

Část publika ani po ohlášeném konci setu neměla dost a skandováním se dožadovala ještě jednoho přídavku. Tonda Rauer tuto prosbu fanoušků vyslyšel a zahrál skladbu Toník a Vládík, kterou věnoval památce Vládi Šafránka, který jak pro kapelu Harlej, tak i pro celou českou rockovou scénu opravdu hodně znamenal.

Kapelu bych velmi ocenil za jejich heroické nasazení, odehrát skoro dvouapůlhodinový koncert bez jediné výraznější přestávky, je opravdu výkon hodný atletů.

Text a foto: Toby