Slovenští rockeři z Metalindy nahráli českou hymnu: Jak se vám líbí?

Slovenská rocková legenda Metalinda přichází po pěti letech s novým albem. K novým písničkám přidali čtyři bonusy – hymny. Je mezi nimi překvapivě i česká hymna Kde domov můj. Bude se vám jejich rockové podání líbit více než loňská tolik propíraná předělávka?

Na nové desce Metalindy jsou čtyři hymny

V dubnu přišla na trh nová deska Metalindy Moja hviezda žije. Rozsahem by vydala i na dvojalbum – obsahuje celkem dvacet písní. Deska začíná netradičně hitem Láska zvíťazí, následují písně nové. Album uzavírají čtyři bonusy – čtyři hymny. Hymna Slovenské republiky je vzhledem k původu muzikantů nasnadě, dále na desce najdeme hymnu Turčianských Teplic, hymnu, kterou kapela nahrála pro Harley Davidson, ale také českou hymnu Kde domov můj.

 

Přitvrdili, ale přidali i smyčce

„Teraz sme oproti predchádzajúcim albumom trocha pritvrdili, ale na druhej strane pribudli sláčikové nástroje – husle, viola a violončelo. S Andym dokonca spievame spolu dve pesničky a niekoľko som ich naspieval sám, lebo v čase, keď sme na albume začali pracovať, nemali sme práve speváka,“ přibližuje kytarista Peter Sámel vznik alba a jeho charakter. „Na svoje si príde široké spektrum poslucháčov, album je naozaj rôznorodý. Okrem poriadnych rockových peciek tam nájdu aj pekné, baladické skladby. Som veľmi rád, že som naspieval CD s takou veľkou legendou, ako je Metalinda. Byť jej súčasťou pre mňa znamená veľmi veľa,“ dodává zpěvák Andy Hudák.

Při natáčení cítili hrdost a úctu

Loni proběhl u nás pokus připravit novou verzi hymny Kde domov můj. Česká veřejnost tuto verzi však nepřijala. Povede si nová verze v podání Metalindy lépe? Prozatím rozhodně ano. „Nahrávka Kde domov můj vznikla na podnet českých fanúšikov, ktorí sa zamilovali do nášho stvárnenia Nad Tatrou sa blýska a pýtali sa, kedy nahráme aj českú rockovú verziu ich hymny,“ vypráví opět Peter Sámel. „Do českej hymny sme vložili veľké srdce a dušu, pracovali sme na nej s obrovským citom a Andy ju pekne naspieval. Som rád, že sme Kde domov můj nahrali, lebo my sme mali veľmi radi náš spoločný štát. Chodí za nami veľa fanúšikov s tým, že škoda že sa Československo rozdelilo. Teraz budeme hrať na koncertoch našu i českú hymnu a nikto už nebude ukrátený,“ dodává ještě Sámel. Při natáčení cítili hrdost a úctu, neboť v Československu vyrostli a je jim blízká i Česká republika. Důležité pro ně bylo vcítit se do výrazu, který česká hymna vyžaduje, ale zároveň ji se ctí zahrát jako rockeři. Výsledek jejich práce si můžete poslechnout zde:

Láhve s vodkou už ne, turné se křtem ano

Žádné podobné překvápko jako distribuce minulé desky s lahvemi vodky se tentokrát nekoná, překvapivé však není, že k albu bude následovat turné. To se ponese v duchu pětatřiceti let Metalindy a na každém z koncertů bude cédéčko pokřtěno.

Text: Sylva Kaplanová

Foto: Honza Švanda

Napsat komentář