Framus Five v květnu v Brně: v českém rocku vždycky trochu něco navíc

14. května se v Brně můžeme těšit na koncert české rockové legendy – v sále Sono vystoupí Framus Five v čele s Michalem Prokopem. Kapela, která do českého rocku vždycky přinášela trochu něco navíc, slibuje nevšední zážitek.

Méně tvrdosti, více poetiky

Framus Five jsou jedním z nejzajímavějších a zároveň nejdůležitější zjevů historie české rockové scény. Písničky, které v sobě nesou možná méně tvrdosti, o to však více poetiky, proslavily své interprety po celé republice. Rockové či progress rockové skladby s nádechem jazzu a rhythm and blues, často s texty básníka Josefa Kainara, byly v našich končinách jednoduše takovým malým zjevením. Osobnost zpěváka Michala Prokopa a jeho hlas jim pak propůjčily zvláštní charisma. Písně jako Kolej Yesterday, Blues o spolykaných slovech nebo Bitva u Karlův most poslouchali a prozpěvovali si nejen vysokoškoláci, kteří ten „kolejní život“ skutečně zažili.

Hudební svět zvítězil

Kapela dvakrát ukončila svou činnost – jednou v roce 1971 a podruhé v roce 1990, kdy se druhou profesí Michala Prokopa stala politika – působil jako poslanec Federálního shromáždění a později Poslanecké sněmovny. Nakonec však zjistil, že se chce do hudebního světa vrátit, a od roku 2006 jsou Framus Five opět plnohodnotnou koncertní kapelou. Michal Prokop mezitím stihl oslavit sedmdesátku, ale při pohledu na pódium se tomu nechce ani věřit.

Nyní kapela vystoupí 14. května v krásném a důstojném prostředí brněnského koncertního sálu Sono. Vstupenky můžete stále ještě zakoupit v obvyklých předprodejích.

Text: Sylva Kaplanová

Foto: Miloš Hlaváček

 

Author

Napsat komentář