KISS vyráží na poslední tažení, v patách jsou jim ZZ Top a BSP

Všechno hezké jednou končí, a tentokrát to platí i o legendárních KISS. Ostřílení harcovníci strhli na vlnu hardrocku desítky milionů lidí po celém světě nejen svou muzikou, ale také svou vizáží a do detailu promyšlenou show plnou světelných efektů, ohně, vyvýšených plošin i projekcí. 19. června přijíždějí se svým rockovým cirkusem také do Prahy. S sebou přivezou Texasany ZZ Top, kteří slaví úctyhodných 50 let na scéně a na konec kariéry nemají naopak ani pomyšlení. V roli české předkapely se představí další legenda – BSP.

Jak Gene slíbil, tak KISS plní

O neutuchající přízni fanoušků svědčí pravidelně vyprodané stadiony a letiště na téměř kterékoliv místě, kde KISS plánují hrát. Celkově se prodalo přes 100 miliónů jejich desek. A v létě se k nám – jak Gene Simmons slíbil na loňském festivalu Masters of Rock – po dvou letech vrací v rámci akce Prague Rocks 2019 konané 19. června na stadionu Sinobo Stadium v Praze-Vršovicích, který je jinak sídlem fotbalové Slavie. Letos naši republiku navštíví pod křídly pořádající agentury Live Nation.

 

Předloni v Brně na Výstavišti: trsátka, kam se podíváš

Kdo měl to štěstí vidět KISS předloni v Brně na Výstavišti, si určitě vybaví scény typu, kterak se Paul Stanley na jakési lanovce projel z hlavního pódia až na zvukovou věž, kde se nějakou dobu zdržel. Anebo Gena Simmonse, pod kterým se zvedla plošina a vyjel téměř až ke stropu pódia, odkud hrál a zpíval. Za zmínku stojí i obrovské množství trsátek, kterými byly oblepené kytary i mikrofony, a legrační pak bylo, když po koncertě všichni obraceli kamenitou půdu vzhůru nohama a hledali, kam by asi ještě nějaké mohlo zapadnout.

Díky nim si současná generace nachází cestičku k rock’n rollu

Kapela KISS byla založena v lednu roku 1973. Od samých začátků zde působí baskytarista Gene Simmons, pravděpodobně muž s nejdelším jazykem na světě, i kytarista a zpěvák Paul Stanley. Během plodných let jejich kariéry došlo jen k málo personálním změnám. V kapele již nepůsobí Ace Frehley a v roce 1991 zemřel Eric Carr.

Za 45 let své existence vydali KISS úctyhodných 24 alb (20 + 4 sólovky jednotlivých členů v roce 1978). Ani v letech devadesátých, která nebyla pro rock a heavy metal zrovna pozitivní, KISS neztráceli na popularitě. Díky nim, stejně jako díky dalším stálicím, které si jedou ten svůj poctivý „rokec“, si současná generace nachází cestičku k pořádnému rock’n rollu. Ta se následně rozbíhá do všech možných subžánrů tvrdé muziky. A není pochyb o tom, že letošní, s největší pravděpodobností poslední koncert v Praze bude rozloučením se ve velkém stylu, kde by žádný rockový a metalový nadšenec neměl chybět, protože vidět KISS je něco, co se prostě musí zažít! Pojďme se s touto legendou řádně rozloučit a poděkovat jim za to obrovské množství poctivé rockové muziky, kterou nám tu nechají a která zůstane v našich srdcích už navždy.

 

Vousáči ZZ Top 50 let na scéně

Ovšem než se oddáme této divoké show, čeká nás ještě jeden příjemný host. Texaští ZZ Top, kteří příští rok oslaví úctyhodných 50 let na scéně, stále neslevují ze svého typického jižanského rocku a marně byste hledali výrazné proměny v jejich zvuku napříč celou jejich historií. Tito tři sympaťáci do toho spolu poprve hrábli v roce 1969 a ještě téhož roku se ustálila sestava, která spolu hraje doteď – kytarista a zpěvák Billy Gibbons, baskytarista Dusty Hill a bubeník Frank Beard. Beard…ano, vousy jsou asi to, na co každý pomyslí, když se řekne ZZ Top. Je to vedle slunečních brýlí a klobouků natolik nedílná část jejich vizáže, až se na to dělají vtipy.

ZZ Top mají prozatím na kontě patnáct studiových alb včetně nejnovějšího La Futura z roku 2012. Z těch nejznámějších fláků se jistě můžeme těšit i na Sharp Dressed Man, La Grange, I’m Bad I’m Nationwide nebo Gimme All Your Lovin‘. Tito harcovníci se postarají o adekvátní naladění všech přítomných na pořádnou rock’n rollovou jízdu.

 

BSP: ani ne předskokani, jako spíše další plnohodnotný koncert

Projekt BSP Oty Baláže, Kamila Střihavky a Michala Pavlíčka nazvaný podle počátečních písmen jejich příjmení se ukázal být životaschopným po dlouhá léta – BSP loni oslavili 25. výročí vzniku. Jejich nedávný návrat těší nejen fanoušky, ale určitě i kapelu samotnou. Nestává se často, aby dnes již legendární BSP vystupovali v roli předkapely. Ve společnosti KISS a ZZ Top jim to však zajisté bude slušet. Nebudou ani tolik vnímáni jako předskokani, jako spíše další plnohodnotný koncert tohoto slavnými jmény nabitého večera.

Vstupenky v prodeji na webu livenation.cz, nebo ticketmaster.cz

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda

 

Napsat komentář