Masters of Rock zahájen, absolutorium si za čtvrtek odnesli Uriah Heep a Saltatio Mortis

Ve čtvrtek 11. července začal ve Vizovicích mezinárodní festival rockové a především metalové hudby Masters of Rock, který každoročně svým významem, velikostí a obsazením kapel budí pozornost i mainstreamových médií. Jak by tedy mohl Rocksound chybět! Opět jako u minulých festivalů vám budeme postupně přinášet zpravodajství, jak festival viděli naši reportéři.

Festival zahájily kapely Mayan a Cyhra, z nichž první má ve svém obsazení některé členy Epica, druhá pak má podobu supergroup složené z bývalých členů kapely Amaranthe, In Flames, Axxis, Annihilator či Shining. Pak už přišlo to, čím je Masters of Rock mimo jiné také pověstný – symfometalové kapely. Xandrii jsme na festivalu slyšeli poněkolikáté, od posledního vystoupení ovšem proběhla změna na postu zpěvačky a mikrofon teď drží v rukou Aeva Maurelle. Vážnější projev Xandrie výrazně kontrastoval s následující partičkou, která si v dobrém slova smyslu tak trochu „ukradla“ velkou část show čtvrtečního dne pro sebe. Masters of Rock totiž pobláznili Saltatio Mortis, mládí Němci, kteří se nebojí folk metalu ani trochy humoru. Divočina na pódiu znamená také divočinu v hledišti? No jasně! Zvláště když zpěvák vyzval přítomné, aby si svlékli trička – chtěl tak navodit představu alkoholem omámené noci, kdy se člověk někdy svlékne, aniž by vlastně chtěl. Při písni, která je obsahově takovou německou obdobou rybičkovského Slibuju, že nebudu pít, točil celý dav svlečenými tričky nad hlavou a všichni hromadně slibovali, že „alkohol už víckrát ne“. Aha? Jen do příchodu k nejbližšímu stánku Rudolf Jelínek, kde se prodávala pověstná hruškovice!

Potom jsme ale opět trochu zvážněli. Turilli Lione Rhapsody je nový projekt, který dali dohromady někdejší členové formace Rhapsody. Potěšil zejména ty, kteří mají rádi propracovanější skladby a umně vystavěné kytarové party. A zase přišla řada na trochu (či trochu více) symfometalu – ale ne jen tak ledajakého. Delain mají v Charlotte Wessels nebývalý klenot – frontmanku zpívající altem, která se nesnaží za každou cenu tlačit do sopránové operní polohy a její přirozený hlubší hlas je naopak její předností. Červeně sladění Delain tak nabídli něco, co v jejich žánru neslýcháme tak často.

Kai Hansen se na Masters of Rock loni představil s projektem Pumpkins United své původní domovské kapely Helloween, a letos je plnou parou zpět, ale s vlastní kapelou Gamma Ray. Jak zvládá oba projekty? Vlastně dobře – je si vědom, že když s jednou kapelou jede na turné, musí mít druhá pauzu. V současnosti promýšlejí s ostatními z Helloween novou desku, jak také vyprávěl na tiskové konferenci. V naší zemi se mu kromě obligátní odpovědi dívky a pivo“ líbí naše příroda.
A začalo se prodlužovat – tedy hrací čas. Eluveitie jsou originálem na evropské scéně – housle, growling a sytý, pronikavý ženský vokál – kdo to má? Jen oni! Byli jednoznačně jednou z hvězd čtvrtečního dne, a fanoušci to uměli náležitě ocenit. Neméně ocenila náklonnost svých příznivců sama kapela, když po vystoupení nezapomněla na slova plná vděčnosti.

Nejočekávanější bylo zajisté vystoupení headlinera dneUriah Heep. Pro Masters of Rock si legenda připravila specialitu – vystoupení se svými bývalými členy. Přítomen nemohl být jen Lee Kerslake, kterému to nedovolily zdravotní problémy. Pánové i přes (většinou) sedm křížků na krku pokračují dál, a nezdá se, že by jejich vystoupení ztrácela lesk. Nesměla samozřejmě chybět ani Lady in Black, jejíhož pěveckého partu se ujali hned tři současní i bývalí členové.
Čtvrteční večer zakončilo v jednu v noci vystoupení kapely Deathstars. Jejich rytmická muzika se zhuštěnou energií zvedla i ty, kteří po předešlé náloži z předešlého dne už sotva drželi na nohou. Příště bychom pro ně ale chtěli poprosit dřívější čas – do konceptu pozdně odpoledního programu by zajisté zapadali.

Text: Sylva Kaplanová, foto: Honza Švanda

Napsat komentář