Středa v Trutnově byla večírkem pankáčů, ve čtvrtek vystoupili brutální Cannibal Corpse

Postupně vám přinášíme info o letošním ročníku festivalu nejtvrdší muziky a všemožných bláznivin Obscene Extreme v Trutnově. Letos na středu připadl „Punk as Fuck Fest“. Jak název napovídá, pankáči si tady udělali večírek a o pořádné pogo i kotel tedy nebyla nouze. Čtvrtek nabídl výrazně rozmanitější sestavu včetně největších hvězd, americké kapely Cannibal Corpse.

Areál Na Bojišti kdysi doporučili N.V.Ú.

Celé to odstartovala mezinárodní formace Final Flag, složená ze členů tuzemských skupin Tortharry, Exorcizphobia a americké bandy Wehrmacht. Královehradecká legendární N.V.Ú. se též vešla do sestavy, a dokonce to byli právě oni, kdo tenkrát doporučil areál trutnovského Bojiště pro tento festival. Jak sami říkají, mají ho velmi rádi. Dalším velkým jménem byli japonští Warhead.

To nejlepší přišlo nakonec – britská Oi/anarcho-punková stálice Oi Polloi hrající již od roku 1981, známá svými výstředními názory vůči britské vládě. Headlinerem prvního festivalového dne byli legendární GBH (zkratka pro griveous body harm – těžké ublížení na zdraví, ze kterého byl obviněn jeden ze zákládajích členů kapely). Patří mezi nejstarší punkové skupiny na světě – začínali už v roce 1978 a letos tedy startují svoji pátou dekádu. Odkud tedy asi jsou? Jistě, z kolébky punku, z Velké Británie!

Krátce před půlnocí tato punková veselice skončila a přesně ve dvanáct měli přítomní možnost shlédnout film o Čurbym (Miloslav Urbanec), který tento festival vytvořil a spolu se svou rodinou je s ním spjatý od samých začátků. V podobě mnoha rozhovorů (i se členy nejrůznějších kapel, které zde hrály) byla představena historie této akce, a to od začátku.
A kdo se chtěl ještě bavit, v dolní části areálu se rozjela ve velkém pivním stanu rockotéka-diskotéka, a to až do páté hodiny ranní. Bylo úsměvné pozorovat především zahraniční metalisty, jak to dokážou rozparádit na české disco či Gangnam Style.

Vzduchem lítaly i záchodové štětky

Ve čtvrtek v 10 hodin to celé odpálila česká grindovka Člověk v plísni a ihned se před pódiem rozjel kotel plný lidi v nejrůznějších převlecích, zatímco ve vzduchu poletovaly nafukovací míče, kruhy, záchodové štětky a podobné kuriozity. Tohle zkrátka jinde neuvidíte, převážná většina zde přítomných se umí opravdu bavit bez hranic. Zábava pokračovala s kapelami jako americký old school grind Nerve Grind, crust punkoví mexičané Podrido, a z Kostariky dorazili goregrindoví Fecal Addiction.
Od našich německých sousedů tu bylo zastoupení v podobě death grindové sebranky Milking the Goatmachine, kteří se představili i na loňském Metalfestu. Tam byl prostor před pódiem během několika prvních minut zaplaven oblaky prachu. Podobně to vřelo i tentokrát, když tato čtveřice s kozími hlavami pořádně roztančila své příznivce.

Japonské duo Final Exit přišlo na řadu hned po nich a ukázali nám, že i ve dvou se dá rozjet kosti drtící noise grind. Přesně v osm hodin se na stage přihnala americká death metalová smršť z názvem Misery Index. Ti sice začínali až v roce 2001, ale jejich death metalové šílenství zabývající se problematikou dnešní moderní společnosti, podložené hudební virtuozitou, je katapultuje mezi to nejlepší, co současná death metalová scéna nabízí. Jejich hardcoroví krajané Drop Dead byli ti, kteří je následně vystřídali. Letos slaví úctyhodných 30 let od založení, a stejně jako víno, i Drop Dead zrají a na jejich masakrálním dunícím hardcoru nenechává čas žádné stopy.

Cannibal Corpse: skvěle hrající hrůza z Buffala

A byl tu headliner festivalu. Před třiceti lety se v americkém městě Buffalo zrodila legenda – Cannibal Corpse, kteří svými hrůzostrašnými covery alb i texty zabývající se masovými vraždami, hnilobou a nejrůznější brutální tématikou šokovali celý svět. Například v Německu byla nějakou dobu jejich první tři alba zakázána z důvodu brutálních obalů alb a textů, a v Rusku došlo v roce 2014 ke zrušení několika koncertů na popud místních aktivistů. Čert to ale vem, tohle je zkrátka hudební dokonalost.

Všech pět členů jsou mistři v svém oboru, a třeba při pohledu na zakládajího člena Alexe Webstera (baskytara) mnohdy zůstává rozum stát při pohledu na jeho neuvěřitelnou rychlost a přesnost, stejně tak jako na kytaristu Roba Barretta. Ten donedávna tvořil kytarovou sekci s Patem O‘Brienem, který měl ale „menší problémy se zákonem“, a tak ho prozatím zastupuje Eric Rutan (frontman skupiny Hate Eternal). Druhým členem z původní sestavy je bubeník Pawel Mazurkiewicz, a celé to brutálním growlem doplňuje zpěvák George „Corpsegrinder“ Fisher. Ten když se pustí do headbangu, je to, jako když pustíte větrák – nejspíše i díky jeho velmi silnému krku. Hned šest songů ze setlistu bylo z nového alba „Red Before Black“, které vyšlo minulý rok. Tento masakr zakončila ikonická skladba Make Them Suffer. Poslední kapelou čtvrtečního dne byli do třetice američané Negative Approach, kteří brzy završí čtvrtou dékadu své existence.

Následovala menší přestávka a poté poněkud delší horrová show, kde se mimo jiné houpaly ženy hlavou dolů, přičemž mezi nimi byli za háky v zádech zavěšeni další dva účinkující. Následně byla hlavou dolů do vody spuštěna další dívka anebo přes dalšího účinkujícího byla položena dvě prkna, přes která jezdila dívka na motorce. Tato podívaná pokračovala, včetně dalších scének, až do třetí hodiny ranní. Naše reportáž tím ale rozhodně neskončila – sledujte Rocksound pro další, poslední díl.

Text: Mates Šimek, foto: Zdenek Greendeath Zelený

Napsat komentář