Největší mezinárodní metalový festival v České Republice, Masters of Rock ve Vizovicích odstartoval

Oblíbená vizovická čtyřdenní metalová jízda píše svoji další kapitolu. Počasí zatím hraje do karet, nespustil se větší déšť, a tak všechno vychází na výbornou. Pořadatelé opět připravili našlapaný line-up, ve kterém si každý, kdo má tuto muziku rád, může najít to své. Rocksound.cz přináší druhý pohled očima Matese Šimka přímo z první řady.

Cyhra: na Masters of Rock přijela nová supergroup

Úvod letošního Masters of Rock obstarala holandská symphonic deathmetalová skupina Mayan založená kytaristou Markem Jansenem (Epica). Poněkud tvrdší úvod, i tak ale bylo pod pódiem plno, jak brány festivalu příjimaly dovnitř stovky dalších metalových nadšenců. Jako druzí v pořadí vystoupila švédská heavy metalová parta Cyhra, která sice funguje teprve třetím rokem, ale nejsou to žádní zelenáči. Najdeme tu například Jake E (ex-Amaranthe) nebo bubeníka Alexe Landenburga (ex-Annihilator, ex-Axxis). Publikum ožilo i při koncertu německé Xandrie, do jejíž čela se nedávno postavila krásná zpěvačka Aeva Maurelle. Většinu setlistu tvořily songy z prozatím posledního alba Theater of Dimensions (2017).

Saltatio Mortis udělali mejdan

Ale Saltatio Mortis, kteří přijeli rovněž z Německa, to byl teprve mejdan! Toto devítičlenné metalové komando má v arzenálu mnoho neobvyklých nástrojů jako niněra, dudy nebo buzuki. V přední části pódia bylo umístěno mnoho plamenometů, což v kombinaci s nepříjemným teplem nebylo zrovna k chuti, ale spíše to ještě vylepšovalo atmosféru. První „surfaři“ o sobě dali vědět, což přidělalo práci příslušníkům ochranky a frontman Alea der Bescheidene bavil publikum takovými kousky, jako když požádal všechny o to, aby se svlékli do půl těla – a trička nad hlavami jen létala. Několikrát si i zasurfoval nad hlavami přihlížejících fanoušků a na konci ještě obešel celou první řadu – a nechal se i odfotit. Tohle byla opravdu zábava.

Delain v červeném

Pátou kapelou v pořadí byli Rhapsody, tentokrát pod známkou Turilli / Lione Rhapsody z Itálie. Jejich 60minutový setlist se skládal převážně ze songů od původních Rhapsody. A měli jsme tu druhou skupinu, v jejíž čele stojí žena – z Holandska dorazili symphonic metaloví Delain, kteří vznikli před 17 lety jako projekt klávesisty Martijna Westerholta (ex-Within Temptation). Nedávno vydali klip k singlu Masters of Destiny z letošního EP Hunter’s Moon, na který se samozřejmě dostalo včetně klasik jako We Are the Others nebo Don’t Let Go. Zpěvačka Charlotte Wessels byla oblečena do krásných červených šatů a byla u vytržení z toho jakého vřelého přijetí se celé kapele dostalo, ostatně tak jak to u této party většinou bývá.

Eluveitie přitvrdili, Frank Beck z Gamma Ray si splnil sen

Kai Hansen k nám po třech letech přivezl svůj power metalový projekt Gamma Ray, ve kterém se o zpěv dělí se zpěvákem Frankem Beckem. Tento černovlasý sympaťák si splnil sen, když jako v mládí poslouchal Gamma Ray, a najednou stojí s nimi na pódiu. Viděli jsme několik časem dobře prověřených songů jako Land of the Free, Man on a Mission nebo Rebellion in Dreamland. Po Gamma Ray přišli na řadu nám všem velmi dobře známí Eluveitie ze Švýcarska. Nedávno vyšlo jejich osmé album Ategnatos, které oproti svým předchůdcům důrazně přitvrdilo, stále si však zachovává folk metalovou jemnost. Pochopitelně tvořilo většinu setlistu. Krásný byl pohled na zrzavou zpěvačku Fabienne Erni a zdá se, že i přes nedávný odchod čtveřice dlouholetých členů jsou to pořád ti Eluveitie, jak je známe a máme rádi. Mezi novější tvorbu se vešly stálice jako Inis Mona, Thousandfold nebo Havoc.

Při koncertě Uriah Heep se zpívalo Happy Birthday

Předposlední kapelou byla britská hardrocková legenda Uriah Heep, která letos slaví 50 let na scéně. Toto vystoupení bylo velmi speciální, protože krom bubeníka se zde představili všichni původní členové. Tento den vyšel zrovna na zpěvákovy narozeniny, kterému celé publikum popřálo a od dvou krásných dívek přímo na pódiu dostal dort a lahev dobrého alkoholu. Z původní sestavy zde však stále přetrvává kytarista Mick Box, kterému je sice 72 let, ale tento bělovlasý bard rozhodně nepatří do starého železa, jeho kytarová sóla byla vskutku impozantní. Měli jsme to štěstí slyšet klasiky, co už něco pamatují, mimo jiné třeba Gypsy nebo Easy Livin‘. Poslední kapelou prvního festivalového dne byla švédská heavy-gothic metalová skupina Deathstars. Všichni byli v obličeji bíle zmalovaní a postarali o pořádně tvrdou noční porci tvrdého metalu. Většinu songů obstaralo album „Night Electirc Night“ z roku 2009.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda

Author

Napsat komentář