Pátek v areálu pod hradem Reviště: Se svými Doomas vystoupil i pořadatel Peter Beťko

Druhým dnem pokračoval v areálu pod hradem Reviště metalový festival tvrdších odnoží tohoto žánru – Gothoom. Náš reportér Mates Šimek byl samozřejmě opět v první řadě, aby si nejen užil atmosféry a oblíbené muziky, ale také aby podal zpravodajství pro Rocksound.cz.

Povedz, kde si včera bol, ty si zase ožratý

Druhý den festivalu opanovaly během rána vyšší teploty, tudíž nemalý počet návštěvníků využil přilehlé řeky Hron k příjemnému osvěžení a mnoho jich podniklo výlet na rovněž nedaleký hrad Reviště. Během zvučení kvůli prvním kapelám se areálem nesl song, který začínal takto: „Povedz, kde si včera bol… Ty si zase ožratý…“ No, to bylo vcelku tematické.

Metalisty tahaly ze stanů tvrdé tóny

V 10 hodin udeřila první banda, a sice slovenská death metalová stálice Wayd, která letos dovršila čtvrtstoletí své existence. Zástupy pod pódiem se pozvolna zvětšovaly, jak se stále další a další metalisté probouzeli po čtvrtečním metalovém úvodníku. Jejich hardcoroví krajané jménem Editor byli druzí v pořadí, a to už atmosféra celkem houstla. Naprali do nás několik skladeb ze dva roky starého alba nesoucího název Old School. Svou premiéru si zde odbyla death metalová kometa Uerberos, o které ještě určitě mnoho uslyšíme. Valná většina fanoušků v prvních řadách se oddávala neutuchajícímu headbangingu, což této formaci, která funguje teprve od roku 2015, vylepšilo zážitek i přes relativně brzkou hodinu. To jejich krajané, Pyopoesy, hrající melodický death metal, brzo napíší 25 let od svého založení a rovněž se postarali pod pódiem o pořádný masakr. Komu snad učarovali, vězte, že pány čeká brzké turné po mnoha slovenských štacích.

Brute a Craniotomy: hvězdy Slovenska

První zahraničního skupinou pátečního dne byli z Řecka příchozí Womb of Maggots, a tito lehce zklidnili atmosféru, když ze svého lůna (chceme-li učinit malou narážku na název kapely) vyvalili množství songů z jejich atmospheric death metalových počátků. To další slovenské uskupení, hrdě nesouvisí název Brute, ukázalo Gothoomu, zač je toho death metal. Letos začínají třetí dekádu svého působení a už ráno bylo o nich často slyšet. Tato banda zkrátka patří ke špičce slovenské death metalové scény. V podobném duchu se nesla i show jejich krajanů, kteří si říkají Craniotomy a shodou náhod vznikli ve stejném roce jako Brute. Před dvěmy lety vyšlo prozatím poslední album s názvem Old Poetry of Rotting Flesh, které tvořilo většinu setlistu tohoto slovenského drtiče kostí a všeho živého. Při setu Craniotomy se rozjel dlouhodobý circle pit a baskytarista v jednu chvíli seskočil z pódia, aby se na tento kousek podíval pěkně zblízka.

Výrazné polské zastoupení

Jednou z legend pátečního festivalového dne byli tuzemští Depresy, kterým se blíží třetí křížek na krku a rovněž se o nich ten den hodně mluvilo. Krátce před jejich setem se snesl krátký déšť, který ale neznamenal nic závažného, a davy lidí po pódiem houstly v očekávání dalších velkých jmen, která byla ten den přichystaná. Následovala dvojice polských kapel – z Varšavy přijela grindocorová mlátička Antigama, která příštím rokem zaokrouhlí své působení na dvě dekády a za tuto dobu neprodělala kromě postu baskytaristy výrazné změny v sestavě. Tahle čtveřice do nás, stručně řečeno, nasypala grindcore, jak se sluší a patří, a když člověk viděl ten masakr po pódiem, vybavovaly se mu scény z festivalu Obscene Extreme, samozřejmě kromě lezení na pódium. Druhou kapelou od našich severních sousedů byli blackened death metaloví Hate. Patří mezi nejuznávanější kapely této země a fungují už bezmála 30 let, přičemž jediným původním členem je frontman Adam „ATF Sinner“ Buszko. V červnu vyšlo jejich jedenácté album, Auric Gates of Veles, které mělo široké zastoupení v jejich setlistu.

Zvířata Belphegor předvedla opět mimořádně odporné stojany na mikrofon

Po Hate se nám ukázali švédští death metaloví veterání Vomitory, kteří se nedávno rovněž představili jako jedna z posledních kapel na Obscene Extreme. Ač mají letos 30 let od založení, v jejím čele stále figuruje bratrská dvojice Urban a Tobias Gustaffsonovi. Zub času se zde nijak nepodepsal – pořád je to švédská death metalová mašinérie, tak jak se sluší a patří. Svůj set natáhli přes všech 8 studiových albz první desky Raped in Their Own Blood jsme slyšeli například starou známou Perdition. Tihle pánové ukázali, že rozhodně nepatří do starého železa.

A přišel čas na něco opravdu démonického – němečtí kultovní neznabozi Belphegor. Tak jako v dubnu v Brně i tentokrát byly do přední části pódia přivezeny dva stojany ze smontovaných kostí bůhvíjakého zvířete, na kterých bylo ještě patrné tlející maso. Stejně jako Hate, tak i Belphegor mají na kontě jedenáct alb, včetně předloňského Totenritual, které nám opět předvedli. V zásobě mají i takové songy, které při jejich setu nesmí nikdy chybět, jmenovitě Belphegor – Hell‘s Ambassador nebo Lucifer Incestus. Po koncertu, kdy frontman Helmuth rozházel do davu mnoho různobarevných trsátek, předvedli velmi sympatické gesto, kdy do stánku se svým merchandise přišli ještě namalovaní a s každým se fotili a to tak dlouho, dokud byl zájem.

Pořadatel festivalu Peter Beťko vystoupil se svými Doomas

Po tomto rituálu přišli na řadu Crescent, kteří na Slovensko přijeli až z dalekého Egypta a ctili stejný žánr jako předchozí dvě kapely. Ve svých textech se zabývají historií a mytologií své země. Jejich diskografie sice čítá pouze tři alba a jedno demo, ale to nejnovější, nesoucí název The Order of Amenti, vyšlo teprve loni, a značnou část z něj nám tito egyptologové předvedli.

Předposlední skupinou předposledního festivalového dne byli zde všem dobře známí Doomas, v čele s Peterem Beťkem, který je hlavou celého festivalu a díky kterému tento krásný festival existuje a funguje. Minulý rok museli své vystoupení zrušit z důvodu prudké a velmi divoké větrné bouře, což potkalo i některé další kapely a program toho dne musel doznat rázných změn. Tentokrát už jim ale nic nebránilo v tom, aby nám předvedli doom-deathmetalový set plný smrti, strachu, bolesti a beznaděje, a symbolicky si pro tento akt vybrali hrací čas, když začínali přesně o půlnoci. A po Doomas uzavřeli páteční/sobotní line-up atmospheric-doom metaloví Clouds, jejichž členové pochází ze Spojeného království a Rumunska. I když hrají teprve šestým rokem, vydali již čtyři alba – nejnovějším je letošní Dor II. Jejich skladby zněly v ponurém doom metalovém hávu, vyjadřujícím smutek, ztrátu, deprese a podobnou doom metalovou tématiku. Závěr tohoto dne se tedy nesl v pomalejším a klidnějším duchu.

Text: Mates Šimek, foto: Rafal Kotylak, FB profil festivalu

Napsat komentář