Festival Gothoom Open Air oslavil deset let, ve čtvrtek večer zahráli Dark Funeral

Kultovní slovenský festival tvrdších metalových odnoží Gothoom Open Air napsal letos v červenci svou jubilejní desátou kapitolu. Line-up byl velmi nabušený, počasí přálo, ovšem ani tentokrát se této krásné akci, konající se v areálu podzámčí hradu Reviště, nevyhnuly určité komplikace. Postupně vám budeme přinášet články, jak to viděl z první řady Mates Šimek.

Rodinná atmosféra, kde si všichni věří

Mnoho příchozích využilo možnosti postavit si stan přímo v areálu. Prozatím panovala rodinná atmosféra, kde se nedočkáte obtěžujících vstupních prohlídek, všichni si věří a připadáte si, jako byste byli uprostřed velkého rodinného kruhu, kde jsou všichni zajedno, aby si užili třídenní metalový mejdan.

Ve čtvrtek přesně ve 12:20 odstartovala festival česká black metalová formace Purnama. V současnosti se v našich končinách těší velké oblibě. Navíc předvedli velmi sympatické gesto, když si postavili ležení přímo mezi návštěvníky a po koncertě šli jako celá skupina, ještě v black metalovém hávu, který zabere až dvě hodiny přípravy, pod pódium, kde se s každým ochotně fotili. Myslím si, že do budoucna mají velký potenciál. Další českou skupinou této události byla death metalová banda Bloody Obsession z Orlové, která si minulý rok zahrála i na partnerském festivalu Metalgate Czech Death Fest. A rovněž nám velmi známá Vendetta FM ze Španělska má na nás díky kamarádům z české death metalové stálice Tortharry jen ty nejlepší vzpomínky a skvěle se uvedla i u našich slovenských bratrů.

Blackmetalový čtvrtek

Počet metalistů pod pódiem sice lehce snížil prudký déšť, který ale brzo přešel, a za neustálého hecování frontmana Jacoba Cámary se to v předních řadách pozvolna zaplňovalo. Sám frontman si i zaskotačil mezi přítomnými a povedlo se mu rozjet dlouhodobý circle pit. Tento hardcorový masakr uklidnila polská post-black metalová formace Rosk. Komu přišlo vhod vystoupení takových jmen, jako Sólstáfir při minulém ročníku, ukojil zde své touhy.

A v black metalovém duchu se nesla i následující hodina, kdy jsme na pódiu přivítali atmospheric black metalové Sear Bliss, kteří k nám přijeli z nedalekého Maďarska. V této pětičlenné skupině je velmi neobvyklou součástí i trombón. Mimoto, první den Gothoomu se první den nesl ve stejném duchu jako o ročník dříve, přesněji řečeno – čekal nás blackmetalový čtvrteční večer. Tento rituál následně okořenila trojice novějších black metalových aktů – ze Španělska dorazili démoničtí Noctem, které následně vystřídala ukrajinská formace 1914, a toto trio doplnila Furia pocházející z Polska. A že to na tomto festivalu tomuto žánru sedne, dokazovalo početné publikum čítající mnoho fanoušků s corpsepaintem v obličeji.

Hvězdní Dark Funeral

O poznání kultovnější atmosféru přinesli švédští Dark Funeral, kteří patří mezi jedny z patriotů druhé vlny skandinávského black metalu. Minulý rok oslavili 25 let od založení, od samých začátků zde působí nezastavitelný kytarista Lord Ahriman. Většina setlistu se skládala ze songů z prozatím posledního alba, tedy „Where Shadows Forever Reign“ z roku 2016. Kromě toho na sebe ovšem nenechaly do nekonečna čekat i takové opusy jako „My Funeral“ nebo „Nail Them To the Cross“. Posledním aktem prvního festivalého dne byla ukrajinská formace Kzohh, rovněž reprezentující horrorový black metal. I přes pozdní hodinu si k tomuto představení našel cestu velký počet návštěvníků. Na programu byla původně ještě česká stálice R.E.T., kteří bohužel nevystoupili z důvodu zdravotního problému bubeníka.

Text: Mates Šimek, foto: Rafal Kotylak, FB profil festivalu

Author

Napsat komentář