Sebastien s Georgem Rainem v čele ovládli Rock na hrázi 2019

Sebastien, Georg Rain

Již tradičně se na konci léta koná festival Rock na Hrázi v Darkovicích na Opavsku, v areálu přírodního koupaliště „Na Hrázi“. Festival není žádnou velkou neznámou a každoročně přiláká desítky fanoušků. V minulosti zde vystupovali kapely jako Malignant Tumour, Motorband, Salamandra, Porta Inferi, Helpness nebo R.U.R.
Letošní ročník vyšel na pátek 30. 8. a pořadatelé nám opět naservírovali čtveřici skvělých rockových a metalových kapel nejrůznějších žánrů.

Felix Teleke zabodovali svými ráznými texty

Ostravská partička Felix Teleke odstartovala své vystoupení ve 20:00 hod. a předvedla svoje nejlepší pecky jako Párek v rohlíku, Ještě jednou Theo. Na závěr představili i svou novinku Tengo algo en mi ano, ke které natočili i videoklip. Kapela hrající romantický pop-punk s chytlavými a ráznými texty přilákala převážně mladší dámské publikum. A taky že se bylo na co dívat! Za bicí totiž usedl mladý talent Vojta Sedlák, který aktuálně také působí v kapele Limetall jako záskok za Verču Mrázovou.

Sebastien hlavní hvězdou večera

Hlavní hvězdou festivalu byla melodic/powermetalová kapela Sebastien. Prostor pod pódiem se zaplnil do posledního místečka během intra, které dramaticky doprovázela mlhová kulisa. Pak se rozsvítila světla a na podium naběhla kapela v čele se zpěvákem (a basákem kapely Citron) Jirkou Rainem. První píseň Act of Creation nese stejný název jako jejich nejnovější CD, z kterého během večera zaznělo nejvíce písní. Jako další přišla na řadu píseň Fight for Love, kterou Sebastien na nové EP Behond The World natočili s Yannisem Papadopoulosem z Beast in Black. Zhruba v polovině setu si střihl své sólo keyboardista Pavel „Dvorkys“ Dvořák a po něm zazněla jediná česky zpívaná píseň V síti štěstí, kterou složil kytarista Andy Mons pro svou ženu a spolu s Jirkou ji zahráli na Andyho svatbě. Nejeden z přítomných uronil slzu nebo vyzval svou drahou polovičku k tanci při této nádherné skladbě.

Z něžného opojení nás ovšem rychle vytrhly další energické skladby jako Wake Up nebo Evermore. Pak přišel na řadu první ze singlů – Die in Me – a hned za ním následovala další hitovka Winner, při níž Sebastien zapojili do zpěvu i přítomné fanoušky. Energii, kterou předávali lidem, byla neuvěřitelná! Zpívání, tleskání, skákání, to všechno dokázala kapela vytěžit z fanoušků, kteří skvěle spolupracovali až do konce, kdy si doslova vyřvali přídavek – a to rovnou v počtu dvou pecek. Píseň Dorien, která vznikla ve spolupráci s Fabiem Lione z Rhapsody of Fire a Rolandem Grapowem z Masterplan, a jako třešnička na dortu zazněla píseň Amy, která má na YouTube přes milión zhlédnutí. Po koncertě ještě proběhla krátká autogramiáda a focení.

Tato kapela roste každým rokem stále výš. Na kontě mají třeba účast na hlavní stage Masters of Rock nebo na kultovním festivalu Wacken Open Air v Německu. A i vy se o tom můžete přesvědčit na vlastní oči a uši na jednom z jejich podzimních koncertů, kdy zavítají třeba do Prahy, Brna nebo Karviné.

Závěr večera patřil sedmdesátkám a světové hudbě

V programu se ještě představili Seventh Passion a Kakaczech. První zmiňovaná kapela Seventh Passion míchá rockový a bluesový základ s nádechem 70. let s prvky jazzu, folku či metalu. I v pozdní hodinu jejich vystoupení přilákalo lidi poslechnout si jejich těžko zařaditelnou muziku.
Celý večer uzavírala hlučínská kapela Kakaczech, která se zaměřuje převážně na covery největších světových hitů.

Pohodové vesnické prostředí u vody

Koupaliště Na Hrázi je místo jako dělané na akce a koncerty! V areálu měli návštěvníci k dispozici několik stánků s alkoholickými i nealkoholickými nápoji. Velkým překvapením pro mě však bylo, že veškeré nápoje čepovali do zálohovaných kelímků, což na takhle malém festivalu vídáme opravdu zřídka. V prostoru se nacházelo mnoho míst na sezení, které byly kryté provizorním přístřeškem, takže i v případě špatného počasí jste si mohli koncerty vychutnat suchou nohou. Pro parkovaní skvěle posloužila louka v blízkosti koupaliště, která se nachází ani ne tři minutky od areálu.

Text: Ema Moravcová, foto: Aleš Steffek

Napsat komentář