J.A.R. funk-gují už třicet let a mají velké narozeninové plány

Dan Bárta, J.A.R.

Co se bude dít, když bude kapela J.A.R. slavit své třicáté narozeniny ve velkém stylu? Desky? Turné? Nějaký typický j.a.r.ovský úlet? Každopádně se můžeme těšit na spoustu inteligentní legrace a především dobré muziky.

Třicet případů majora Romana

J.A.R. si toho k třicetiletému výročí připravili hodně. 4. října zahajují v teplickém klubu Knak turné, které nazvali s humorem sobě vlastním Třicet případů majora Romana. V rámci turné odehrají také tradiční koncert v pražské Lucerně – přímo v den svých „narozenin“ 17. listopadu.

Vinyl i CD, Bulháři i Natáčení

Dále své třicetiny uctí vydáním alba Homo Fonkianz ve vinylové i CD podobě. Na vinylu bude deska obsahovat i slavnou provokativní skladbu Bulháři, která svého času nadzvedla bulharského velvyslance. Na CD se zase nově dostane nahrávka Natáčení s Karlem Hálou. Kromě toho se můžeme těšit i na reedici diskografie kapely ve speciální podobě a formátech.

Stejně staří jako sametová revoluce

Málokdo to možná ví, ale J.A.R. jsou přesně na den stejně staří jako sametová revoluce. Tehdy k sobě klávesista, skladatel a zpěvák Roman Holý „přibalil“ rapery Otu Klempíře a Michaela Viktoříka – a rozjel se mejdan, jaký na naší scéně ještě nebyl. Funky, jazz, rap, ironie, humor, spousta energie – a všechno to dohromady perfektně funk-guje. Taková muzika – asi – nebude pro masy, že? Ale J.A.R. si našli své publikum a udrželi si oblibu až do dnešních dnů. Velký zlom směrem k lepšímu nastal s příchodem zpěváka Dana Bárty. Dnešní J.A.R. nejsou kapelou, která by v pravém slova smyslu pravidelně zkoušela, chrlila desky a vyjížděla na turné. Jsou spíše volnějším sdružením raperů, jazzmanů a funky muzikantů, kteří spolu o to raději hrají, když mají příležitost – a o to víc je to na výsledku pozitivně znát.

Text: Sylva Kaplanová, foto: Honza Švanda

Termíny turné 30 případů majora Romana

04. 10. Teplice – Knak

05. 10. Česká Lípa – Kulturní dům Crystal

16. 10. Brno – Fléda

17. 10. Brno – Fléda

18. 10. Olomouc – S klub

19. 10. Ostrava – BrickHouse

31. 10. Hradec Králové – Denoche Music Hall

01. 11. Krnov – Kofola Music Club

02. 11. Frýdek-Místek – Stoun

09. 11. Jablonec nad Nisou – Eurocentrum

15. 11. Karlovy Vary – Lidový dům

16. 11. Litvínov – Attic

17. 11. Praha – Lucerna – Velký sál

 

Napsat komentář