Prague Summer Festival přiveze Alter Bridge: Jaké to bylo ve Vídni?

Alter Bridge, Mark Tremonti, Myles Kennedy

Americkou kapelu Alter Bridge přivítáme v Praze 10. června v rámci Prague Summer Festivalu v A-parku Ledárny Braník. S sebou vezmou losangelské Dirty Honey. Dosud nezveřejněná reportáž z Vídně vám přiblíží, na co se můžete těšit.

Speciální akce 3 v 1

Black Friday se dá trávit různě. Třeba pěstními souboji v supermarketech nebo čekáním ve frontách u pokladen. Já trávila podvečer před vídeňským Gasometrem, ve frontě na speciální akci „3 v 1“. Do Vídně totiž 29. listopadu v rámci turné Walk The Sky zavítali američtí Alter Bridge se dvěma hudebními hosty.

Šestá hodina večerní konečně otevřela moknoucím fanouškům dveře do koncertních prostor. Po komické vsuvce s neschopnými šatnáři a úprku do sálu za účelem obsazení toho nejlepšího místa pod pódiem (vlevo, jste-li fanoušky Mylese Kennedyho, vpravo, pokud patříte do tábora obdivovatelů Marka Tremontiho), následovalo klasické čekání. Krom univerzální angličtiny a domácí němčiny v hojné míře publikem bzučela také čeština, slovenština nebo maďarština.

The Raven Age: známe je z Brna

Čekání v půl osmé ukončil první speciální host – britská melodic metalcorová skupina The Raven Age. Tato kapela není v Čechách úplně neznámá, naživo jsme ji měli možnost spatřit loni v listopadu, kdy v brněnském klubu Semilasso předskakovala sestavě Tremonti, sólovému projektu Marka Tremontiho. The Raven Age letos vydali svou druhou desku s názvem Conspiracy a ve Vídni z ní představili hned šest kousků. Tím posledním z celkových sedmi zahraných písní pak byla Angel in Disgrace z jejich debutového alba Darkness Will Rise (2017).

Shinedown: zpěvák v publiku a pořádná rozcvička

Druhým, velmi speciálním hostem byli američtí rockeři Shinedown. Jejich vystoupení by si zasloužilo samostatný článek, tak strhující bylo. Kapela vtrhla na pódium v půl deváté a jako vlna tsunami okamžitě zaplavila celý sál pozitivní energií. Vystoupení zahájila písní Devil, po níž následovala Diamond Eyes. Charismatický zpěvák Brent Smith si poté sundal sáčko, potřásl rukou s fotografy v pitu a hupsl do publika na ploše, kde se vítal s nadšenými fanoušky. Shinedown sestavili setlist hlavně ze svých hitovek, takže si fanoušci (a nebylo jich v sále málo) měli možnost vychutnat třeba Enemies, Monsters a nebo baladickou Get up, v jejímž průběhu atmosféru v sále publikum umocnilo stovkami rozsvícených mobilů. V následující Cut the Cord pak Brent Smith vyprovokoval diváky k tak intenzivní rozcvičce, že by z něj měl radost i sám Miroslav Tyrš (info pro mileniály: zakladatel Sokola). Shinedown strávili na pódiu celou hodinu, odehráli dohromady deset písní, z nichž tou poslední byla Brilliant. Publikum se s nimi loučilo jen velmi nerado.

Alter Bridge: Fanoušci zpívali i nové skladby

Hlavní hvězdy večera, američtí rockeři Alter Bridge, nastoupili na jeviště chvíli před desátou hodinou za zvuků intra One Life. To uvozuje taktéž jejich nejnovější album Walk the Sky, vydané letos v říjnu, jež kapela na turné propaguje. Publikum, které začalo jásat již při prvních tónech intra, připravilo muzikantům velkolepé přivítání. Potlesk a pískání nebraly konce.

Kapela koncert odstartovala písní Wouldn’t You Rather, prvním kouskem z nové desky. Po ní následovaly dvě starší písně Isolation a Come to Life, které si fanoušci náležitě vychutnávali a prakticky je celé odzpívali spolu s Mylesem Kennedym.

Alter Bridge pro svůj setlist vybrali kombinaci skladeb z nové desky a starších a osvědčených hitovek, jako jsou například Ghost of Days Gone By, Cry of Achilles či Open Your Eyes. Chybět nemohla ani nádherná a pro fanoušky kultovní Blackbird, emotivní píseň pojednávající o ztrátě blízkých. Mark Tremonti a Myles Kennedy si v ní několikrát předávají kytarové sólo, což jen umocňuje celkový zážitek. Z nové desky pak zazněly např. Pay No Mind, Native Son nebo Take the Crown. Fakt, že je publikum odzpívalo se stejným nadšením jako písně starší, svědčí o popularitě nového alba oceňovaného i hudebními kritiky.

Sedm LED panelů a gradující aranžmá Watch Over You

Alter Bridge v rámci turné Walk the Sky připravili fanouškům hned několik překvapení. Jedním z nich byla obrovská pódiová výprava. Na jeviště vídeňského Gasometru se vešla pouze její část, přesto byl dojem ohromující. Sedm svislých LED panelů s počítačovými animacemi a desítky synchronizovaných bodových světel se v průběhu večera postaraly o dechberoucí podívanou. Druhým překvapení večera bylo nové pojetí fanoušky milované balady Watch Over You. Alter Bridge ji mají v koncertním repertoáru už dlouhá léta, obvykle však jako součást akustické části koncertu. I tentokrát ji rozehrál pouze Myles Kennedy se španělkou, po prvním refrénu se k němu však přidal i zbytek kapely a dohráli ji v plné verzi, tak jak ji fanoušci znají z alba Blackbird (2007). Velký zážitek!

Vídeňská premiéra Marka Tremontiho při Forever Falling

O poslední a zároveň největší překvapení se postaral Mark Tremonti. Po albu Fortress (2013), pro které nazpíval píseň Waters Rising, se Walk the Sky stalo druhou deskou Alter Bridge, na které v jedné z písní figuruje jako hlavní zpěvák. Pro koncertní premiéru jeho Forever Falling byla vybrána právě Vídeň a publikum v Gasometru tak mělo čest být první, kdo si tuhle specialitu vychutnal naživo. Za tuto výsadu byl Tremonti, nedávno vyhlášený kytaristou desetiletí, odměněn dlouhým potleskem.

Udělat toho malého kluka uvnitř Mylese Kennedyho šťastným

Myles Kennedy, který na začátku evropské části turné působil vyčerpaným dojmem, ve Vídni zářil. Byl ve skvělé hlasové kondici a doslova se vyhříval na výsluní přízně fanoušků. Vtipkoval, skládal oslavné rýmy na vídeňské publikum a v průběhu písně Metalingus, posledního songu oficiálního programu koncertu, si s úsměvem užíval svoji již tradiční roli manipulátora davu. Rozdováděné fanoušky donutil v půli písně usednout do podřepu, ztišit se a na jeho povel pak v souladu s gradujícími rytmy písně vyskočit do vzduchu. V situacích, jako jsou tyto, podezřívám fanoušky Alter Bridge, že na koncerty chodí hlavně proto, aby udělali toho malého kluka uvnitř Mylese Kennedyho šťastným…

Koncert se skvělou atmosférou zakončil přídavek v podobě písní Godspeed a Addicted to Pain. Jediným mráčkem na výborném výkonu celé kapely byl horší zvuk, kterým jsou však prostory koncertního sálu Gasometru pověstné.

Text: Magda Šotolová, foto: Niwy Kováčová