Hvězdní Mastodon se v červnu chystají do České republiky

Mastodon

Americká metalová formace Mastodon, která se může pyšnit cenou Grammy, vyráží před vydáním nového alba na turné po Evropě. Jako hosta si vybrali grindcorovou legendu legend Napalm Death.

Mastodon: hudba na pomezí několika žánrů, dvacet let téměř v identické sestavě

Po hudební stránce je muzika Mastodon na pomezí klasického heavy metalu, progressive a sludge metalupsychedelic a stoner rocku. Můžeme i říct, že starší tvorba je oproti té novější o poznání tvrdší. Čtveřice ve složení Brann Dailor, Brent Hinds, Bill Kelliher a Troy Sanders se tedy vůbec nebojí experimentovat. Příjemným faktem je i to, že kromě jedné změny na pozici frontmana se v sestavě neudály žádné změny. I to může být jeden z klíčů úspěchů Mastodon, jelikož mezi členy funguje ta správná metalová chemie. O tom už jsme se mnohokrát přesvědčili i u nás, mj. na festivalu Brutal Assault v roce 2016. Tentokrát si užijeme koncert těchto velikánů v komornějším prostředí brněnského Sona 22. 6. 2020.

Úspěchy Mastodonu mají stoupající tendenci

Mastodon vznikli před dvaceti lety v americké Atlantě. Debutové album Remission jim vyšlo v roce 2002. Pořádný průraz do světa přišel se třetí deskou Blood Mountain o čtyři roky roky později, kdy byla jedna z obsažených skladeb s názvem Colony of Birchmen nominována na cenu Grammy. Všechna následující alba včetně toho nejnovějšího Emperor of Sands z roku 2017 se setkala s mnohými úspěchy, a díky této stoupající tendenci můžeme s těmi nejlepšími očekáváními vyhlížet jeho následovníka, který by měl vyjít letos na podzim. Nejen tahle fakta dělají z Mastodon jednu z nejúspěšnějších metalových kapel nového milénia. Úvodní song alba Emperor of Sands, tedy Sultan’s Curse, též zajistil Mastodonu cenu Grammy v kategorii Best Metal Performance 2018.

Nestárnoucí grindocorová mašina Napalm Death

Napalm Death válcují svět svým nezastavitelným grindcorem už téměř čtyřicet let. Každý jejich koncert dovede vybouřit všechny příchozí až k takovému moshpitu, že kluby nejsou daleko od zbourání. Napalm Death jsou též považování za první grindcorovou kapelu a u nás jsou celkem častými hosty. I tak na ně ale přijde skoro vždycky plný barák. Běsnící frontman Mark Greenway s brutálním growlingem, komplexní a šíleně rychlá basa Shanea Emburyho, hluboce podladěný kytarový zvuk Mitch Harris a kulometně rychlé bicí Dannyho Herery – v této sestavě se složení ustálilo v roce 1992 a všechno si to dokonale sedlo. Památným zůstane i koncert na dvacátém ročníku festivalu Obscene Extreme před dvěma lety, kdy se trutnovské Bojiště proměnilo v jeden obří kotel.

Text: Mates Šimek, foto: archiv kapely