Sepultura chce novým videem zvýšit povědomí o problémech Amazonie

Derrick Green, Sepultura

Sepultura nezapomíná na aktuální dění ve své domovské jižní Americe a není jim cizí ani téma životního prostředí. Ve spolupráci s Amazon Frontlines vydali nové video na ekologické téma.

Strážci Země

Amazon Frontlines je nezisková organizace, která pomáhá domorodým obyvatelům pro obraně jejich práv na půdu v zemi, kde jsou doma, na život doma, v amazonském pralese. Organizace nyní zaujala brazilskou metalovou legendu Sepulturu natolik, že se kapela nechala inspirovat k textu písně Guardians of the Earth. Derrick Green našel jejich stránku na Instagramu a se zájmem si přečetl o této problematice:
„Obrazy boje různých domorodých kmenů, jejichž existence je ohrožena, jen protože brání jeden z nejvíce biologicky rozmanitých ekosystémů na světě, byly velmi dojemné a znepokojivé. Nejenže jsou domorodí obyvatelé vražděni, ale jejich území deštných pralesů jsou vypalována a znečišťována. Toto hnutí je velmi inspirativní a cítil jsem potřebu, zesílit jejich hlasy, musí být opravdu slyšet,“ vypráví.

 

Nadšený ředitel Amazon Frontlines

Oceňujeme Sepulturu nejen proto, že jsou jednou z největších metalových kapel všech dob, ale také proto, že využívají svou platformu k boji proti odlesňování a k podpoře domorodých obyvatel,“ kvituje výkonný ředitel Amazon Frontlines Mitch Anderson. „Sdílením těchto příběhů se světem prostřednictvím jejich hudby se Sepultura snaží přispět k podpoře domorodých komunit, Strážců Země, v jejich boji za ochranu amazonského deštného pralesa a planety,“ vysvětluje dále, proč si tolik váží toho, že metalová kapela šíří tyto myšlenky ve své tvorbě.

Destrukce Amazonie postihuje nás všechny

Klip pro kapelu vytvořil brazilský režisér Paul Machado, se kterým kapela úspěšně spolupracovala již na videu Choke (1998). V klipu uvidíme jedinečné záběry domorodých kmenů amazonského pralesa, jejichž životy ohrožuje těžební průmysl, odlesňování, a co nejhůř, lhostejnost vlády. Deštný les je jedním z nejdůležitějších míst na Zemi, neboť mimo jiné poskytuje prevenci proti náhlým a rychlým změnám klimatu. Proto je destrukce Amazonie katastrofou, která postihuje nás všechny, i když o tom možná zatím netušíme, a které by se zodpovědné osoby na nejvyšších místech měly pokusit předejít. Bohužel je nyní světovým tématem číslo jedna pandemie koronaviru, a tak se tento problém poněkud odsouvá do pozadí. Sepultura tak chce aspoň trochu přispět k většímu povědomí o problémech Amazonie a podpořit opatření na její ochranu. Kapela vystoupí příští rok naživo i u násna festivalu Masters of Rock ve Vizovicích. Vstupenky můžete stále zakoupit v obvyklých předprodejích a na webu festivalu.

Text: Sylva Kaplanová, foto: Honza Švanda