Frontman Children of Bodom se vrací s novou kapelou

Alexi Laiho, Bodom After Midnight

V prosinci minulého roku sehrála finská melodeathová senzace Children of Bodom svůj poslední koncert, skupina se poté rozpadla. Mozek této formace však pokračuje dál a dává o sobě nyní vědět.

Éra „CoB“ pokračuje pod názvem Bodom After Midnight

Zpěvák a kytarista Alexi Laiho, který byl zakládajícím členem Children of Bodom, si nedávno založil nový projekt s názvem Bodom After Midnight. Ten je pojmenován po stejnojmenné skladbě z alba Follow the Reaper od CoB, které vyšlo v roce 2000.
Laiho s sebou vzal i svého bývalého spoluhráče, kytaristu Daniela Freyberga, který se k Children of Bodom připojil v roce 2016. Na post bubeníka vybral Waltteriho Vayrynena (Paradise Lost) a v role baskytaristy se ujal Mitja Toivonen (ex-Santa Cruz).

Při prvních koncertech zněly především staré známé fláky

Bodom After Midnight měli v létě plánu menší festivalové turné, ze známých důvodů však musely být všechny koncerty zrušeny. Co se tvorby týče, dosud kapela na svých pár proběhnuvších koncertech hrála pouze skladby Children of Bodom, především ze starších alb. Například pár dní zpátky na koncertě v Helsinkách v jejich setlistu nechyběly vypalovačky jako Are You Dead Yet?, In Your Face, Everytime I Die, Follow the Reaper, Hate Crew Deathroll nebo Downfall.

K rozpadu Children of Bodom pravděpodobně vedly neshody mezi členy

Co vedlo k rozpadu Children of Bodom po téměř 25 letech existence, nebylo doposud objasněno. Spekuluje se však, že dlouholetí členové, kterými byli bubeník Jaska Raatikainen, klávesista Janne Wirman a baskytarista Henkka T. Blacksmith měli trošku jiné představy o budoucnosti skupiny než Alexi, a tak se jejich cesty rozešly. Mnozí fanoušci kapely však jistě uvítají to, že se Alexi nerozhodl pověsit řemeslo na hřebík. To by byla škoda – už proto, že mu patří čestné místo mezi stovkou nejrychlejších kytaristů na světě. Mnohá jeho kytarová sóla jsou opravdu šílená. O tom se mohli přesvědčit fanoušci při koncertě Children of Bodom loni na festivalu Masters of Rock.

Na metalové scéně k něčemu takovému již několikrát došlo

Zdá se tedy, že Children of Bodom budou pod hlavičkou Bodom After Midnight pokračovat dál. Z důvodu rozepří s Jaskou, Henkkou a Jannem však nemohou vystupovat pod svým původním názvem. Kapelu tedy potkal podobný osud jako například Eluveitie před šesti lety, kteří se též museli vyrovnat s odchodem několika dlouholetých členů.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda

Author