Till Lindemann a Joey Kelly spolu v Amazonii: přátelství, psaní textů v kánoi i kniha fotografií

Till a Joey na cestách

Ač se to může zdát k nevíře, dvě hudebně tak odlišné osobnosti jako Till Lindemann (Rammstein) a Joey Kelly (The Kelly Family) jsou v soukromí dobří přátelé. Dokonce spolu vícekrát vyjeli na dobrodružnou výpravu – jednou na Yukon na Aljašku, podruhé do Amazonie. A i tam vznikaly nové hudební a textařské nápady.

Do míst, kam se normální smrtelníci moc neodváží

Abyste někoho vzali na výpravu na kánoi do divočiny, to už mu musíte hodně věřit. Právě tak pevné je přátelství hvězd velmi rozdílných žánrů – Tilla Lindemanna, který zažívá dlouholetý celosvětový úspěch s industrial metalovou kapelou Rammstein, a Joeye Kellyho, jenž také již dlouhá léta ladí elektrickou kytaru i ochraptěle znějící hlasivky uprostřed rodinného klanu The Kelly Family. Oba pánové mají trvalé stanoviště v Německu, odkud také již nejednou vyrazili na společnou cestu do míst, kam se normální smrtelníci většinou moc neodváží. Jejich minulé výpravy na Yukon v roce 2017 si všiml i proslulý časopis Metal Hammer. Joey, sám fanoušek tvrdé muziky, se tak ocitl na stránkách časopisu, který si možná také někdy čítá.

Till Lindemann psal texty i v kánoi v Amazonii

Pro strach mají uděláno. Joey je v divočině téměř jako doma a Till má prostě odvahu pustit se do toho též. Tentokrát se společně vydali v kánoi po řece Rio Javarí, méně známém přítoku Amazonky, který zčásti tvoří hranici mezi Peru a Brazílií.
Ani v tomto prostředí však samozřejmě nepřestali být muzikanty a autory písní. Joey i v běžném životě skládá méně a mívá na každé desce kapely jen jednu až dvě písně, o to zajímavější ale bývají. To Till píše na každém kroku: „Mám s sebou vždycky zápisníček a fixu. Když mě něco napadne, kousek textu nebo něco, zapíšu si to. Řeknu: Joey, na chvíli zastav! A ten chudák musí pak vepředu držet kurs loďky sám,“ usmívá se Till Lindemann.
Joey to pro něho rád udělá, protože je nejen jeho kamarád, ale také fanoušek Rammstein: „Vím, že to, co si poznamená, se možná jednou objeví v nějaké nové písničce od Rammstein. A ta píseň se třeba stane hitem a Rammstein budou i díky ní plnit stadiony. A já jako fanoušek jsem byl u toho, když ten text vznikal,“ těší ho. Till sice není „na oplátku“ fanouškem Joeyovy kapely, ale lidsky si svého parťáka cení.

Joey umí přežít v divočině, ale ani jemu se nevyhnuly problémy

Pro takovou dobrodružnou výpravu má Till toho pravého průvodce. Joey je v soukromí nadšencem v oblasti přežití v přírodě a podobných výprav absolvoval již nemálo. Zároveň je mezinárodně uznávaným maratoncem a triatlonistou na poli amatérských závodů, v posledních deseti letech i žádaným motivačním řečníkem na téma dosahování cílů ve sportu, v podnikání i v osobním životě. Přesto se nevyhnul ani chvílím, kdy mu šlo přinejmenším o zdraví, ne-li rovnou o všechno. Jednou ho ve vodě pokousaly piraně, jindy se za ním vydala dvoumetrová samice kajmana. „Nejsem zas tak rychlý plavec, ale v tu chvíli jsem krauloval rychleji než Till v dobách, kdy ještě závodně plaval (Lindemann v mládí reprezentoval Německo na juniorském mistrovství Evropy – pozn. red.),“ vypráví teď už s ulehčením Joey. „Nekecám, ten kajman byl ode mě asi jen deset metrů. Plaval jsem o život!“

Z výpravy opět vznikla kniha fotografií

Jejich amazonské dobrodružství, podobně jako předtím cestu na Yukon, zdokumentoval dvorní fotograf The Kelly Family Thomas Stachelhaus do podoby knihy fotografií Amazonas. Výpravná kniha vyšla na konci listopadu.

Text: Sylva Kaplanová, foto: Facebookový profil Lindemann