Arakain s Lucií Bílou rozsvítili náměstí v Hustopečích

Honza Toužimský, Arakain / foto: Honza Švanda

Muzika, stánky a všudypřítomný burčák

Na Dukelském náměstí v půl deváté večer již opravdu nebylo k hnutí. Za půl hodiny mělo začít vystoupení Arakainu s Lucií Bílou. Celý prostor mezi radnicí a velmi zajímavým moderním kostelem sv. Václava a sv. Anežky České byl zaplněný do posledního místečka, ti prozíravější si zajistili své pozice i hodinu předem. Všudypřítomné stánky lákaly k ochutnávkám burčáku i k nákupu nejrůznějších řemeslných výrobků, ale opravdu nebylo radno prodlévat u nich zrovna před začátkem tohoto velmi očekávaného koncertu.

Arakain a Lucie Bílá: Sedmatřicet let spolu

Arakain začínal krátkým samostatným setem s úvodní skladbou Dnes ještě ne, celkový setlist byl přizpůsoben různorodému složení publika bez převahy metalových fans. Hned zkraje tedy zazněl jeden z největších „hitů“ Princess a velmi záhy bylo vše připraveno pro nástup Lucie Bílé na scénu. Ta s nimi vystupuje jako host již sedmatřicet let a vždy si rádi spolu zahrají. Tak došlo na některé skladby Arakainu jako Dotyky či Cornoutto, stvořené pro její hlas, ale i jiné písně této kapely jako Metalománie či Ztráty a nálezy, kterých se zhostila ve své osobité interpretaci. S písní Chyba lávky přidala i něco z vlastního repertoáru.

Nové i starší duety

Novější tvorbu reprezentovaly pak duety Ty a já či Jen vaše ruce, ke kterým Lucka na pódium opět povolala zpěváka Arakainu Honzu Toužimského. Ale i tady zazněla fanoušky oblíbená starší skladba Nikdy se nevzdávej, v jejímž samotném závěru dostane na okamžik pěvecké „slovo“ kapelník Jirka Urban.

Finále: Zimní královna

Dvojhlasou podobu měla i „skákací“ hitovka Ďábelská hra, a pak už nastal čas na finále koncertu. Nejočekávanější skladba, duet obou pěveckých protagonistů Zimní královna, rozsvítila nejen všechny mobily v publiku, ale i vánoční strom, který začne naplno zářit zase až o první adventní neděli. Milá kuriozita na počest slavné písně. Úplný závěr pak obstaralo „metalové poselství“ Apage Satanas.

Díky!

Burčákové slavnosti jsou tradiční akcí, jejíž konání letos naštěstí nenarušil ani koronavirus, a vysoká návštěvnost značí, že se lidé chtějí bavit, setkávat a užívat si mladého vína i dobré muziky. Kéž se příští rok sejdeme na stejném místě v podobně hojném počtu a přátelské atmosféře – a třeba zase na koncertě nějaké rockové či metalové kapely. Děkujeme pořadatelům za vše a speciálně za to, že nezapomínají ani na nás, kdo máme rádi tvrdší tóny.
A dodatek na závěr: o den dříve vystupoval na Burčákových slavnostech v Hustopečích i soubor ohňové show Novus Origo, jehož členkou je naše redaktorka Šárka Vlachová.
Text: Sylva Kaplanová, foto: Honza Švanda