Insania naživo představuje nové album GRRRotesky

Insania / foto: Helena Čmelíková

Rok se s dalšími čtyřmi sešel, Joe a Bůh tomu dali, a králové brněnského undergroundu Insania vydávají nové album. Po skvělé desce Na počátku byl spam z roku 2017 přicházejí zbrusu nové a ještě strojním olejem vonící GRRRotesky. Kapela se nyní vydala na turné, aby nové pecky otestovala live.

Šňůra odstartovala z domova

Cédéčko spatřilo světlo světa 25. února, fanoušci vinylů se pak dočkají v květnu. A kde jinde pak začít grrroteskní tour než v rodném Brně. Na Flédě je Insania skoro jako doma. V sobotu jim úderně předskočila spřátelená progressive-metalová formace Universe B. Tvorbou poměrně mladá brněnská parta v čele s charismatickým zpěvákem Richardem Lapčíkem zde nehrála poprvé a představila alespoň část své tvorby, včetně zásadního hitu Alter Jesus, ke kterému onehdá vznikl i videoklip opravdu světové úrovně.

Jedeme peklo, zlý a surový…

Gang Insania šíří víru revolverem a kytarami, a má tolik materiálu ke hraní, že nevíte, co byste si naživo poslechli dřív. Zvlášť po takové dlouhé době koncertního hladu. Ať už tam pošlou Večer, kdy Freud zpíval basem či Volného radikála z více než 10 let starých alb, nebo singly Nejsvětější trojice a Božská komedie z desky Zapal dům, poraž strom, fanoušci jsou nadšení. Výše zmíněný Spam je našlapaný až po strop skvělými skladbami, sázkou na jistotu je Nebe a Nietzsche, Mezi námi přeskočila jiskra, Ať kypí žluč anebo moje favoritka Co zní temně, musí ze mě. Frontman a mistr slova Poly vás nenechá ani na chvíli vydechnout, to mi věřte!

Křest Jackem

Je potřeba ale opět připomenout GRRRotesky! Novou placku pak kapele pokřtil kamarád z Dark Gamballe Tomáš Šlápota. Pěkně a stylově Jackem Danielsem! Také si s nimi střihl následující pecku, údernou a svištící – Jedeme peklo. Pilotní singl z nového alba uhání jak splašený vlak za zvuků sirén a spolu se skladbou Vytěsňuju vyhazuje laťku opravdu vysoko. K Vytěsňuju jsme dostali i úplně čerstvý videoklip, natáčený kde jinde než ve Franz Kafka Špitálu.

Bez kostýmů, ale stejně peklo

Každé album je jako Insania sama. Plné provokací, kousavosti, sarkasmu, ironie a nadhledu. Jediné, co mi chybělo a co jsem tak trochu čekala, byly tématické a stylové kostýmy, v nichž kultovní kapela fotila k nové desce promo. Ale pravdou je, že by v nich na Flédě asi uhořeli… bez ohledu na to peklo, které tam rozpoutali!

O tom jejich hudba a koncerty jsou. O splynutí duší z nuly na sto…

Text a foto: Helena Čmelíková, video: YouTube.com