Iron Maiden v Praze: jedna z největších letošních koncertních událostí

Bruce Dickinson, Iron Maiden / foto: Miloš Milošfoto Havlíček

20. června nastane svátek pro mnoho našich metalistů. Po dvou letech odkladů u nás konečně zahrají Iron Maiden.

VIP boxy ještě jsou

Desetitisíce příznivců dnes již klasických skladeb Iron Maiden se sejdou 20. června „na Slávii“ – na Sinobo Stadionu v Praze, aby společně s kapelou oslavili pozvolný návrat k velkým koncertům. Vystoupení Iron Maiden je bezesporu jednou z největších koncertních událostí v oblasti tvrdé muziky za letošní rok u nás. Stane se tak v rámci světového turné Legacy of the Beast World Tour 2022. Turné bylo zahájeno v roce 2019, dokonce z něj vznikl živák Nights of the Dead, Legacy of the Beast: Live in New Mexico. Bylo však přerušeno covidovou situací, ale dobrou zprávou je, že vstupenky zakoupené na původní termíny zůstávají v platnosti. Koncert je vyprodán, ale stále jsou v prodeji ještě klubová sedadla a VIP boxy s vynikajícím výhledem na koncert, cateringem a vlastním vchodem.

Předkapely od hard rocku po gothic metal

Jako předkapely s sebou Iron Maiden přivezou party Airbourne a Lord of the Lost. Australští hardrockoví Airbourne potěší naše diváky již poněkolikáté, němečtí gothic metaloví Lord of the Lost jsou českému publiku možná méně známí. Na obě kapely se každopádně těšíme, a ten, kdo některou z nich ještě neviděl naživo, v sobě ponese jistou dávku zvědavosti.

Koncert British Lion se Stevem Harrisem zrušen

Nepříjemnou zprávou je zrušení koncertu British Lion, kapely, kde také působí basák Iron Maiden Steve Harris. Původní plán byl dát si v Praze takový menší dvoják ve dvou dnech: jeden den s British Lion, druhý den s Iron Maiden. První jmenovaný koncert byl však z nepředvídatelných technických důvodů odvolán.

Hluboké kořeny fanouškovské přízně

Iron Maiden jsou jednou z kapel, které zásadně formovaly hudební vkus mnoha českých fanoušků metalu. V 80. letech k nám jejich muzika pronikala horko těžko – vzhledem k režimu nepřejícímu všemu západnímu se k nám dostávala oklikou mimo hlavní a „legální“ kulturu, ale přesto zvládla zapustit hluboké kořeny. Tak hluboké, že za pár týdnů potkáme v Praze pod pódiem nemálo pamětníků této doby, jimž učarovala již v mládí, a také nemálo jejich synů či dokonce vnuků, kterým ji stihli předat.

Text: Sylva Kaplanová, foto: Miloš Milošfoto Hlaváček, video: YouTube.com