Myles Kennedy na turné The Ides of March aneb za zážitky do Vídně

Myles Kennedy/foto: Ivana Niwy Kováčová

Když loni na podzim Myles Kennedy oznámil termíny svého sólového evropského turné, datum pro Prahu chybělo. Jelikož však na seznamu lokací figurovala Vídeň, bylo jasné, že v platnost vstoupí přísloví o hoře a Mohamedovi. A tak mne úterní ráno 7. června našlo ve vlaku směrem na Vídeň.

Hudební večer, situovaný tentokrát do klubu Simm City, zahájil francouzský hudebník Dorian Sorriaux. Se španělkou na krku a za doprovodu kláves procítěně zapěl šestici výpravných balad.  Po třetím kousku však většině fanoušků začaly jeho poměrně monotónní písně splývat, ale i tak byl za své vystoupení odměněn bouřlivým potleskem. Vzhledem k tomu, že se v průběhu jeho setu klub zcela zaplnil a teplota vystoupala na saunové hodnoty, lze bez diskuze napsat, že Mylese Kennedyho očekávali fanoušci již řádně rozehřátí.

Přestavba pódia proběhla velmi rychle a již krátce před devátou, za bouřlivého potlesku diváků a zvuků intra písně Wake Me When It’s Over nastoupil před vyprodaný sál sám Myles Kennedy. Již druhá písnička, kterou byla A Thousand Words, potvrdila, že fanoušci si přišli koncert naplno užít a nemíní se zdržovat počátečními rozpaky. Kennedyho podporovali potleskem i zpěvem, okamžitě reagovali na každý jeho podnět. A nutno podotknout, že tahle podpora byla na Kennedym znát. Během krátké doby odhodil rezervovaný výraz, začal se spokojeně usmívat a mezi písničkami vtipkoval.

Na rozdíl od svého prvního sólového turné k desce The Year Of a Tiger, kdy vystoupil ve Vídni sám, si tentokrát Kennedy přivezl doprovodnou kapelu přezdívanou MK Trio. Ono trio krom Kennedyho tvoří jeho dlouholetý kamarád a talentovaný bubeník Zia Udin a manažer, a zároveň baskytarista, Tim Tournier (jak praktické).
Oproti prvnímu sólovému koncertu, kdy na setlistu figurovalo mnoho písniček z repertoáru Kennedyho domovské kapely Alter Bridge a také projektu Slash featuring Myles Kennedy and the Conspirators, byl již aktuální setlist postaven hlavně na písních z Kennedyho sólových alb Year of the Tiger (2018) a The Ides of March (2021). Ty doplnila rychlá písnička High z druhého alba Kennedyho (jak sám říká) „první opravdové kapely“ The Mayfield Four a poklidná All Ends Well převzatá z prvního alba Alter Bridge, odzpívaná Kennedym jen za doprovodu španělky a mohutných chorálů z publika. Třetím a posledním vypůjčeným kouskem byla skladba World on Fire z repertoáru SMKC přearanžovaná do pomalejší, bluesové podoby a zahraná komorně na rezonátorovou kytaru. Dlouhá, náladově bluesová intra Kennedy přidával před mnoho ze zahraných písniček a bylo na něm patrné, jak moc si užívá pozici hlavního a jediného kytaristy na pódiu.

O Kennedym je známo, že krom toho, že disponuje hlasem o rozsahu čtyř oktáv a je virtuózním kytaristou, má taktéž talent na netuctové texty, které berou jeho fanoušky za srdce. Nelze proto nezmínit baladu Love Can Only Heal, odehranou opět komorně pouze na elektrickou kytaru, která zazněla asi ve dvou třetinách koncertu. Téměř celou ji publikum odzpívalo spolu s Kennedym a mnohým z fanoušků se zaleskly v očích slzy, to když její poselství zarezonovalo s jejich životními zkušenostmi. To, že fanoušci tuto píseň nechtěli opustit, potvrzuje i skutečnost, že po jejím konci, kdy již Kennedy děkoval za potlesk, se dav opět rozezpíval slovy refrénu a celý ho ještě dvakrát zopakoval, než se konečně zcela nabažil jeho atmosféry. Silný okamžik pro fanoušky i samotného Kennedyho.

Večer plný pohody a silných emocí se chýlil ke konci. Kennedy se rozloučil dvěma songy z aktuálního alba The Ides of March In Stride a Get Along. Po děkovačce a následném vytleskání vystoupení zakončil písní Worried Mind. Nadšení fanoušci odmítali Kennedyho propustit, a ten se s nimi dlouho a srdečně loučil. Co napsat na závěr? Opět jeden z koncertů, které pro mne zůstanou životním zážitkem a rozhodně stojí za dva dny volna i trable s výlukami na českých železnicích. A až v listopadu přijedou Alter Bridge do Prahy, určitě mě potkáte před pódiem, někde kolem třetí řady. Mylese Kennedyho si totiž nikdy nenechám ujít. Ani vy byste neměli!

Setlist koncertu v Simm City, Vídeň

 1. Wake Me When It’s Over
 2. A Thousand Words
 3. Devil on the Wall
 4. Turning Stones
 5. Haunted by Design
 6. High (The Mayfield Four)
 7. All Ends Well (Alter Bridge)
 8. The Great Beyond
 9. Songbird
 10. Year of the Tiger
 11. Tell It Like It Is
 12. Love Can Only Heal
 13. World on Fire (Slash featuring Myles Kennedy and the Conspirators)
 14. In Stride
 15. Get Along

Přídavek:
16. Worried Mind

Text: Magda Šotolová, foto: Ivana Niwy Kováčová