Křest alba Blitz Union v Akropoli: S charismatem koncertu zahraniční kapely

Blitz Union/foto: Libor Vočadlo

24. června proběhl v pražském paláci Akropolis koncertní křest albového debutu kapely Blitz UnionAbsolution. Kapela pojala koncert velkolepě a slavnostně, hosty byli maďarští Leander Kills a německá kytaristka Böse Fuchs.

Fanoušci znali jednu kapelu díky druhé

Již od začátku bylo znát, že sál Paláce Akropolis bude slušně zaplněn. Dovnitř proudili fanoušci, mladší a překvapivě i starší rockeři, před klubem si vyměňovali zkušenosti, odkud kdo kterou kapelu zná – někteří znali Blitz Union díky Leander Kills, někteří přesně naopak. Zároveň na první pohled nebylo pochyb, na jaký koncert se chystají – u vchodu hlídkoval maskot s vlajkou. Příjemným překvapením byla VIP zóna na balkóně s občerstvením pro novináře, fotografy a hosty kapely.

Leander Kills: v průběhu vystoupení čím dál lepší

Maďarští Leander Kills zpočátku působili „prostě jako rocková kapela“, své kvality odhalovali postupně v průběhu vystoupení, kdy měli několik opravdu silných momentů. Dlužno dodat, že je velmi podpořili i jejich fanoušci, z nichž někteří pravděpodobně přijeli z daleka, texty písní znali a zpívali si je. Opravdu povedený vstup do koncertního večera.

Se stříbrnými vlasy a o závažnějších tématech

Po krátké přestavbě se fanouškům Blitz Union zatajil dech – bylo to tady! První letošní velký koncert Blitz Union na českém území, spojený se křtem debutového alba Absolution. Kapela vyznává typickou image – černé oblečení a náznaky líčení, tentokrát k tomu všichni kromě bubeníka Governora přidali i blond či stříbrnou barvu vlasů. Koncert od mikrofonu vedl frontman Mark Blitz, s kytarou se činil Shodushi a zpoza basy to svou klidnou silou a se zapáleným úsměvem kontroloval Schtorm. Publikum hned na úvod „probrali“ otvírákem Get Up – a pak už sypali klipové hity: Plastic, TV, Money-Crazy World. Blitz Union zpívají obvykle o závažnějších tématech, jak jsme mohli poznat i dál v písních jako Everybody Else či Cyberbully (podle slov frontmana jejich nejtvrdší skladba).

Křtilo se s akustickým úvodem

Do první půle se ještě vešla píseň Not Proud, se kterou měli Blitz Union vynikající nápad: kapela známá svým elektronicko-rockovým zvukem ji pojala tentokrát akusticky a Mark Blitz měl příležitost ukázat, že je nejen dobrý zpěvák, ale i zdatný doprovodný kytarista. Přítomní by mi jistě dali za pravdu, že by Blitz Union měli udělat klidně celé akustické album, protože je to velmi zajímavá a hodnotná změna. Aranžmá písně se však opět pomalu rozjíždělo a připravilo úvod pro křest alba Absolution, jehož kmotrem se stal právě maskot s vlajkou kapely. Šťastný fanoušek, který album hozené do davu chytil, si odnesl prima suvenýr.

Recepční pult na pódiu jen tak někdo nemá

A pak už jsme si museli držet klobouky, protože se jelo se stále větší intenzitou. Při silné skladbě Hotel India Victoria (jen si povšimněte prvního písmena každého ze slov) si kapela nechala přivézt na pódium hotelový recepční pult jako v klipu: no ano, tenhle hotel přijímá každého, jen už není cesty zpět, a být tímto způsobem pozitivní – tak o to opravdu nestojíte. Další klipové pecky The Truth, Human Robot a ta vůbec první – Revolution uzavíraly regulérní část koncertního večera…

Na přídavky byla hostem Böse Fuchs, Shodushi zpíval

…který ovšem byl příliš rozjetý na to, aby nedošlo na přídavky. A taky že ano; kapela si pozvala na pódium jako hosta německou kytaristku známou pod přezdívkou Böse Fuchs, druhého mikrofonu se chopil Shodushi a v bratrském (doslova) duu s Markem Blitzem dokázali, že Shodushi je frontmanovi schopnou pěveckou oporou. Zazněla česká verze skladby Plastic, písně SVPDA a Deleted. To už bylo ale opravdové loučení Blitz Union s fans, se kterými kapela stihla ještě závěrečné foto z pódia. Fanouškovská „unie“ je pro tento moment odměnila nasazením papírových masek s logem kapely.

…a teď do Hořic!

Blitz Union mohou být se svým dlouho připravovaným pražským „křestním“ vystoupením spokojeni. Kdo je chce vidět v nejbližší době znovu, může zamířit do Hořic, kde se 22.-23. července koná jubilejní desátý ročník festivalu The Legends Rock Fest.

Text: Sylva Kaplanová, foto: Libor Vočadlo