Disonance, melancholie a death metal nezbavený myšlení

Artificial Brain/poskytnuto Obscure Promotion

Artificial Brain (USA) a Devoid of Thought (Itálie) v pražské Modré Vopici okoření letní pohodu techničtějším diso-deathem.

Byť Artificial Brain existují již přes 10 let, se svými třemi alby jsou jedna z těch služebně mladších deathmetalových kapel, na jejíž netradiční a technické pojetí a také osobitý zvuk by měl pozitivně reagovat jak starý pardál milující klasiku, tak nové směry vyhledávající žánrový bádač. Hudba Newyorčanů napojených na několik známých kapel (např. Revocation) je totiž svou povahou dostatečně tvrdá a rychlá, zároveň komplikovaná a nekomerční, přitom vychází z ‚nové vlny death metalu‘, kterou reprezentuje např. disonantní směr popularizovaný kapelami jako Gorguts nebo Imperial Triumphant. Znalý uvedených příkladů tak může očekávat sofistikovaně zahrané kytary a členitou rytmiku, překvapí snad jen luxusně chorobný vokál, který v přemýšlivých textech nahlíží na sci-fi mytologii a prozkoumává témata izolace, šílenství a neúprosnosti přírody.

Artificial Brain, kteří v dlouhodobém horizontu mají šanci se v konkurenci zavedených matadorů prosadit, ve čtvrtek 21. 7. v Modré Vopici předskočí nadějní Italové Devoid of Thought. Ani death metal koňů ze stáje agilního vydavatelství Everlasting Spew nepostrádá osobité myšlenky i při  uctívání tradiční polohy žánru, neb jde za hranice žánru a má podobně kosmické vyznění jako třeba stále populárnější Blood Incantation.

Vstupenky jsou v prodeji na webu pořádající agentury Obscure i v síti Ticketmaster a GoOut.

Text a foto: TZ, poskytnuto Obscure Promotion, video: YouTube.com