Páteční Fajtfest: Festival spoluvytvářely nadšené reakce fanoušků

Get the shot/foto: Jakub Smolík

Fajtfest ve Velkém Meziříčí pokračoval svou druhou částí, u které jsme samozřejmě opět byli přítomni. Festivalem a jeho různými alternativně-rockově a metalově zaměřenými kapelami vás provází Vendula Smolíková.

Rozjezd pátku patřil českým kapelám

Páteční program začal v poledne a fanoušků tu po dlouhé a propršené noci moc nebylo. Line-up odstartovaly tři české hardcoreové kapely: Censorshit z Ostrova nad Ohří, táborští Meresiew a NBF z Kremže. Jako další vystoupili britští Hounds. Kapela Borders zrušila své vystoupení na Fajtfestu a náhradou za ně se stali švýcarští Sickret. Tato nu-metalová kapela předvedla super vystoupení a je dobře, ze se nám mohli na Fajtfestu představit.

Jaksepatří šílenost

Dalšími náhradníky na Fajtfestu byli španělští borci Corrosive, kteří zastoupili původní Blind Ivy. Náhrada to byla parádní a Corrosive se stali překvapením letošního Fajtfestu. Pod pódiem to vřelo, moshovalo se, fanoušci bláznili, sám frontman kapely David skočil ze stage do lidí a nechal se unášet davem. Energickou a šílenou show nám předvedla pražská beatdownová partička Silent Generation. Kluci lítali po pódiu, fanoušci lítali pod pódiem, zkrátka jaksepatří šílenost. V jednu chvíli fanoušci naběhli na stage a pařili spolu s kapelou. Byla to pořádná jízda, která pokračovala i s další kapelou Ten56. I ti se na Fajtfestu objevili jako náhradníci, a to za odpadlíky Incite. Nu-death coreoví Ten56 se zpěvákem Aronem Mattsem předvedli super vystoupení, které fanoušky nenechalo chladnými.

Fanoušek skákal z konstrukce stage, jiný přisurfoval na židli

V průběhu odpoledne proběhla ve stánku Klubovny i podpisovka hlavních pátečních headlinerů Lionheart. Jedna z hlavních hvězd večera, kanadští Get the Shot, vtrhli na pódium jako další. Byla to jízda od začátku do konce jejich vystoupení. Frontman JP vletěl na pódium jako tornádo, při první skladbě hned skočil z pódia a nechal se unášet davem. Dav šílel, a není divu, byla to opravdu parádní show. Jeden z fanoušků vylezl na konstrukci stage a skočil z ní (výška 4-5 metrů). Opravdový blázen! JP se v davu objevil ještě několikrát, surfovali i další lidi, a dokonce jeden z fanoušků přisurfoval na židli. Get the Shot měli jedno z nejlepších vystoupení festivalu.

Lionheart: vrchol pátečního dne

Tuto smršť vystřídala parta z Ameriky s názvem Mushroomhead, která v line-upu nahradila STYG. Mushroomhead jsou revoluční, metalovo/industriální kapela známá díky své divadelní živé show a uměleckým maskám. Vystoupení měla kapela opravdu povedené, co se týče zpěvu i efektů v podobě bubnů politých vodou. Každý úder do bubnů stál za to, voda cákala všude okolo a vizuální efekt byl na jedničku. Páteční vrchol line-upu se jmenoval Lionheart. Tato hvězdná hardcoreová partička z Kalifornie předvedla show, na kterou čekal každý fanoušek Fajtfestu. Závěr programu patřil deathcoreové skupině Cabal z dánské Kodaně.

Text: Vendula Smolíková, foto: Jakub Smolík