Noví členové Forrest Jump v rozhovoru: Z klubů na velká pódia 

Forrest Jump/foto: Jirka Wasserbauer
Kapela Forrest Jump prošla nedávno výraznými personálními změnami. O tom, jak se jim v kapele líbí, jak se sžili s novým repertoárem a jaký byl přechod z klubové scény na pódia výrazně rozlehlejší, si s námi povídali dva noví členové – kytarista Michal Stochleba a baskytarista Jakub Ticháček.
Třičtvrtěrok je dostatečně dlouhá doba na „první dojmy“ – sem s nimi.
Michal: Forrest Jump For Ever. (smích)
Kuba: Z mého hlediska to hodnotím jen a jen pozitivně. V aktuální sestavě si s klukama rozumíme skvěle jak hudebně, tak i po lidské stránce, hodně se hraje a moc si to užíváme!
Jak dlouho vám trvalo projít celý dlouholetý repertoár a jak probíhal výběr skladeb pro koncertní program?
Michal: Repertoár Forrestů mám (zatím!!) naposlouchaný zhruba do roku 2012 (album Monolit), už na té desce mám spoustu favoritů, např. Datamorgana nebo Siréna. Co se týče skladeb pro koncertní setlist, ten sestavil Pepa Michálek a v podstatě se dá říct, že je z drtivé většiny tvořen nejnovějšími skladbami a singly, počínaje od alba Forrest Jump (2018).
Kuba: Forresty a jejich tvorbu už nějaké ty roky znám, tak jsem si repertoár projížděl více do hloubky, dá se říct, pro osobní edukativní účely. Co se týče výběru skladeb, tak kostra byla nějakým způsobem dána, jen jsme doladili pár věcí, aby to šlapalo, jak má.
Je některé období ve tvorbě Forrest Jump, které je vám muzikantsky bližší?
Michal: Nejvíce mě oslovily singly Forrestů posledních dvou až tří let. Například parádní thrashové skladby DNA nebo Hou hou maličká, ale nejvíce a nejraději poslouchám skladbu Uprostřed magnetických polí, protože je to pro mě super chytlavá písnička bez kompromisů, navíc doplněná skvělým klipem Jirky Kobylanského.
Kuba: Muzikantsky bližší bych úplně neřekl, každá deska měla svého ducha a smysl, protože byla natáčena v určité době. Nejvíce souzněn jsem logicky s tím, co hrajeme naživo, ale i starší tvorbu mám rád.
V podstatě ihned jste se z klubů přesunuli na festivalová pódia – prásknete nějaké „historky z natáčení“?
Michal: No je pravda, že jsem neměl až tolik zkušenosti s velkou scénou a když jsme přijeli na první koncert do Plzně hrát jako předkapela Traktorů na jejich letošním venkovním turné, tak jsem neznalý poměrů suverénně přišel před akcí na pódium, aby mi vzápětí asi půl metru až metr od obličeje šlehnul plamen probíhající pyro zkoušky. No, myslím, že kluci od pyra Traktorů moc rádi nebyli, ale já se hned omluvil a myslím, že po zbytek turné už jsme byli všichni víc než v pohodě.
Kuba: Pro lidi je rozdíl mezi kluby a festivaly znatelný, ale osobně je z pohledu muzikanta vnímám podobně, protože každý koncert, ať už v klubu či na festivalu, si užívám stejně naplno a věřím, že stejně to mají i ostatní v kapele. Na festivalech je výhoda větší velikosti pódií, protože je nižší riziko „bodyčeků“ mezi mnou, Michalem a Pepou. (smích) Na scéně se potřebujeme více hýbat, a i takové věci se nám stávají.
Prvním společným počinem byl cover Zafúkané – kdo s tím přišel, jak to celé vznikalo a probíhalo?
Michal: Měl jsem v zimě první sraz s Pepou Michálkem ohledně mého působení v kapele, s Pepou jsme si sedli opravdu hodně a hned při loučení mi Pepa téměř mimochodem řekl, Michale, zvládl bys doma zkusit nastřelit předělávku Zafúkané? Já se zasmál, protože jsem tu skladbu asi dva dni nazpět hrál v hospodě u piva a řekl jsem, že proč ne, že tu píseň miluju. No a potom jsem přijel domů a za pár dní jsem měl hotové první demíčko. S Pepou jsem na něm pracovali pár týdnů do té doby, až jsme byli oba spokojení. Potom jsme už s celou kapelou ještě prodiskutovali, jestli to bude první věc, která půjde ven v nové sestavě, a myslím, že bubeník Pepa Cigánek říkal, že proč by ne. Takže zbytek už probíhal klasicky, písnička se natočila u Honzy Toužimského a klip s Jirkou Kobylanským. Oběma pánům děkujeme, protože jsme je docela časově tlačili, a i přes své vytížení byli velmi rychlí a profesionální.
Kuba: Na tuto otázku by nejlépe odpověděl asi sám Pepa, má k tomu i takovou historku. Ale zjednodušeně řečeno – přišel s tím on, o hudební aranžmá se postaral náš kytarista Michal a celé se to dalo dohromady za pomoci Honzy Toužimského, za což mu patří obrovský dík!

Co nový autorský materiál – jak budete autorsky zastoupení na plánovaném albu?
Michal: Pracujeme společně na nových skladbách. Muziku děláme já a basák Kuba Ticháček, zpěvové linky s texty samozřejmě Pepa Michálek. Máme to padesát na padesát a s Kubou každý máme trochu jiné oblíbené kapely a podhoubí. Myslím, že se písničky budou díky tomu dobře doplňovat. Již na podzim by měla vyjít první píseň, kterou jsem po hudební stránce napsal já, a dost možná vyjde s hvězdnými hosty! Toto bych si před rokem opravdu nemyslel, že by se mohlo stát, a jsem Forrestům a celé rockové scéně velmi vděčný!
Kuba: Po stránce textů bude mít desku pod palcem Pepa. Co se týče té hudební, o tu se postaráme my dva s Michalem společnými silami. Je to geniální kytarista, který dokáže zahrát a vymyslet cokoliv, a vždycky to bude majstrštyk!
Prozradíte víc? Termín vydání, název?
Michal: Název často probíráme v dodávce na cestách po republice. Je tam jeden horký favorit, ale myslím, že jeho odhalení asi ještě necháme chvíli být. Co se týče termínu, mělo by to být jaro 2023 a nemůžu se dočkat, až to to půjde ven!
Kuba: Termín vydání a název ještě nejsou pevně stanoveny, ale vše vyplyne na povrch v pravý čas.
A prozradíte aspoň vaše nejbližší plány?
Michal: Máme teď před sebou poslední letní festivaly a na podzim moravský support českých thrashových legend Arakain a klubové koncerty spolu s YBCA a Divá Bára. Kromě toho, jak už jsem zmínil, půjde ven i další singl, ale o tom se ještě určitě dozvíte včas víc!
Kuba: V plánu jsou další koncerty, ale všechny potřebné informace najdou fanoušci na našich sociálních sítích. Zároveň se dále soustředíme na novou tvorbu a hlavně si budeme užívat rokenrol!

Ptal se: Honza Švanda, foto: Jirka Wasserbauer