Tvůrčí injekce německé invence – Obscura v Praze

Obscura/foto TZ Obscure Promotion 

Německá Obscura bez pochyb patří do špičky technického death metalu a jen málo kapel v tomto žánru ho dokáže přiblížit i lidem srozumitelným způsobem. Tito neustálí posouvači hranic do své hudby stále vnáší svěží vítr, kterým je provětrána i nová deska „A Valediction“. Na ní je i přes jasnou techničnost zachována nejen přehlednost, ale skrze melodickou složku zvýrazněna především chytlavost.

A novou desku v Praze Obscura představí společně se dvěma vynikajícími spolky. S již přes dvě dekády hrajícími andorskými progresivci Persefone, kteří u Napalm Records vydali 7. desku Metanoia, a krajany Disillusion ze Zwickau, kteří v roce 2019 na svou slibně rozjetou kariéru navazují po 15 letech.

Obscura navíc letos slaví 20 let od založení. V roce 2006 jí vyšel debut Retribution, tři roky nato po překopání sestavy doplněné ex-členy Necrophagist album Cosmogenesis, která se stala tehdejším zjevením v žánru tech/prog deathu. V roce 2011 vyšla deska Omnivium, pět let nato Akróasis a v roce 2018 album Diluvium. Loni na podzim vyšla novinková A Valediction, která nese všechny charakteristické prvky kapely: skladby s vývojem, zpěvnost i vokodér, technické pasáže, sóla i virtuozitu.

Koncert proběhne 10. 9. 2022 v pražském klubu Futurum. Vstupenky na akci jsou k dispozici na e-Ticket, nebo v síti Ticketmaster, případně na stránkách pořádající agentury Obscure Promotion.

Text a foto: TZ Obscure Promotion, video: YouTube.com