Brutal Assault ve druhé polovině: třetí den patřil hlavně death metalu

Obituary/foto: Jakub Smolík

Festival Brutal Assault dospěl do své druhé poloviny a Rocksound byl samozřejmě stále při tom. Třetí den hostila pevnost Josefov zvučná jména jako Kataklysm, Obituary či Gorgoroth.

Catastrofy se postarali o pořádně divoký rozjezd, Archspire bavili fanoušky hudbou i vtípky

Páteční program začal se slovenskými thrashery Catastrofy. Jejich vtipné skladby a peprný humor přivítaly už v půl jedenácté početný dav fanoušků do areálu. Jeden fanoušek dokonce v circle pitu jezdil na kole, což vykouzlilo úsměvy na tvářích. Poté vzala vše živé útokem belgická deathcoreová mašina Coffin Feeder v čele se Svenem de Caluwé, kterého známe z brutal deathmetalových Aborted. S novou deskou Mass Destroyer vyrukovali švédští deathmetalisté Demonical. Veselo bylo i při setu kanadských technical deathmetalových Archspire. Složité a instrumentálně velmi pestré skladby, do toho rychlý growlující vokál a nepřeberné množství srandovních hlášek mezi skladbami udělaly z koncertů Archspire nezapomenutelný zážitek.

Třetí festivalový den ve znamení deathmetalových legend Krisiun a Nile

To brazilské deathmetalové trio Krisiun se s ničím neparálo. Tito veteráni nám v rychlém sledu vysekli sedm skladeb reprezentujících jejich rázný a rychlý death metal. Památku Lemmyho Kilmistera uctili nejznámější peckou Motörhead – Ace of Spades.
V oblasti smrtícího kovu jsme ještě zůstali díky americkým egyptologům Nile, kteří letos slaví třicet let své existence. Frontmana Karla Sanderse doplňoval zpěvem kytarista Brian Kingsland a nutno říci, že kapele velmi prospívá hraní znovu ve čtyřech.
A poté už bylo na místě zabřednout opět do mírně klidnějších metalových vod. K tomu nás nasměrovali norští Borknagar se svým progresivním pojetím folk/black metalu, kteří hráli především tvorbu ze své poslední desky True North.

Kataklysm si vyžádali obrovský crowdsurfing, Obituary hráli především skladby z nového alba

O poznání tvrdší muziky jsme se dočkali hned následně. Po několika letech se totiž do Josefova vrátili kanadští thrash/deathoví řezníci Kataklysm. Frontman Maurizio Iacono se dožadoval co nejvíce „crowdsurferů“ – a chvílemi jsme opravdu nestíhali počítat fanoušky, kteří si to razili nad hlavami ostatních k pódiu. Pořádně nabitý byl i setlist, který zahrnul vypalovačky jako In Shadows & Dust, Serenity In Fire, As I Slither nebo závěrečnou The Black Sheep.
Tento den zkrátka a dobře patřil death metalu. Razítkem na tomto faktu byl koncert amerických legend Obituary, kteří se i po pětatřiceti letech hraní stále drží na špici tohoto žánru. Fanouškům přehráli značnou část své letošní desky Dying od Everything. Album je důkazem toho, že Obituary mají stále dost energie a chuti k živému hraní, což je pro nás jen dobře.
Výrazným zpestřením programu byl pak mistr synthwavu a darksynthu Perturbator, jenž pořádně roztancoval fanoušky, kteří pařili na jeho pestrou směsici elektronické hudby.

Namísto Overkill vystoupila speedmetalová legenda S.D.I., Gorgoroth odehráli set bez Infernuse

Thrashoví nestoři Overkill nemohli bohužel z důvodu nemoci dorazit, jejich místo však narychlo převzali neméně známí speedmetaloví veteráni S.D.I., kteří rozhodně byli adekvátní náhradou. Trio v čele s frontmanem Reinhardem Krusem sázelo téměř bez přestávek jeden song za druhým. Setlist postavili na dvojici prvních dvou alb Satans Defloration Incorporated a Sign of the Wicked.
Posledním pátečním aktérem na hlavních pódiích byla norská blackmetalová legenda Gorgoroth, se kterými z důvodu rekonvalescence nevystoupil zakládající člen Infernus. I přesto Gorgoroth odehráli plnohodnotný set zaměřený zejména na úspěšnou desku Unde the Sign of Hell, a s posledními tóny skladby Unchain My Heart se Emperor’s Square pomalu utišilo.

Obscure Stage hostila legendární Cro-Mags a početnou eskadru zástupců black metalu

Páteční program na Obscure Stage lákal mimo jiné na hardcore-punkovou legendu Cro-Mags, norské black metalisty Nordjevel a jejich dánské žánrové kolegy Wiegedood. Vystoupila rovněž dánská ryze dámská doommetalová pětice Konvent, z českých zástupců pak i blackmetaloví okultisté Cult of Fire. Krátce před třetí hodinou ranní zakončili třetí festivalový den také blackoví Misþyrming z Islandu.

Text: Mates Šimek, foto: Jakub Smolík

Author