Guano Apes zazářili na novém festivalu Alterova

Guano Apes/foto: Standa Vybíral

V Ostravě proběhl 1. ročník nového festivalu Alterova, jehož pořadatel, Toma Rybola, se rozhodl výběrem kapel zacílit na posluchače alternativní rockové a metalové scény. Díky tomu bylo opravdu z čeho si vybírat, celý festivalový den se v Trojhalí Karolina nesl v opravdu pestrém duchu, co kapela, to překvapení.

O zahájení se postarala německá Euthymia

Festival byl otevřen velice brzy, již po poledni na vstup čekala fronta prvních nadšenců, kteří přišli podpořit progresivně laděnou doommetalovou Euthymii z Německa, po níž následovali britští 12 Limbs, jejichž koncert nadchl především indie-rockově orientované fanoušky.

Jedním ze záměrů festivalu bylo představit českým posluchačům žánrově zajímavé zahraniční kapely, s nimiž se prozatím v českých klubech nesetkali. Pořadatel Toma Rybola v rámci své promotérské činnosti velmi intenzivně pátrá po výjimečných moderních kapelách, které by mohly obohatit tuzemskou scénu, a jeho festival Alterova se stal melting potem takovýchto kapel.

Překvapení v podobě Space of Variations

Velmi intenzivní zážitek zprostředkovali divákům polští Sliver, metalová formace, v jejímž čele stojí zpěvačka Patrycja Mrowiec střídající vokál se screamingem i growlem. Po nich následovaly další dvě female fronted bands, maďarští The Hellfreaks s nádechem post-hardcoru a moderního metalu. Čtveřice muzikantů oslnila diváky svou dravostí a profesionalitou, po níž sáhli již Napalm Records, kteří se vydavatelsky podepsali pod jejich poslední album Pitch Black Sunset. Českou scénu zastoupili ostravští Up!Great, jimž se opět podařilo strhnout publikum svou energií a rázem se tak stali klíčovými předskokany hlavních hvězd večera.

Se soumrakem nastoupila na scénu ukrajinská kapela Space of Variations, neskutečně působivý metalcoreový projekt, který publikum zcela oslovil svou upřímnou agresivní výpovědí hardcoreových riffů střídajících se s polohami pokorných melodických ploch opřených o elektronické zvuky podkreslující celkovou atmosféru. Neskutečně moderní hudební fúze kombinující nejrůznější metalové subžánry a zároveň strhující ve svém nekompromisním pojetí. Space of Variations se jednoznačně stali objevem Alterovy a skvěle naladili fanoušky na hlavní hvězdy večera.

Guano Apes splněným snem

Krucipüsk byli sázkou na jistotu. Tradiční stálice tuzemské hudební scény rozpálila kotel a strhla dav. Jednoznačné, přímé, upřímné, agresivní i cynické zároveň. Tomáš Hajíček dokáže publikum s nadhledem bavit, a přitom on i celá jeho kapela před sebou hrnou obrovskou masu hudby, která vám prostupuje celým tělem. Krucipüsk mě už dvacet let nepřestávají fascinovat…

Guano Apes jsou nestárnoucí hvězdou, třebaže z české scény na nějakou dobu zmizeli. Neskutečně talentovaná čtveřice německých muzikantů v čele s charismatickou Sandrou Nasic, která se v roce 1997 stala průkopníkem zcela nové originální rockové hudby, se na pódiu objevila před půl desátou. S naprostou grácií muzikanti propluli svou tvorbou od nejstarších alb až po nejnovější počiny, předvedli variace na své melodické kusy (např. Rain), a tak jen potvrdili svůj progresivní hudební potenciál, a zároveň rozvášnili dav svými přímočarými hitovými skladbami jako Open Your Eyes nebo Big in Japan. Součástí přídavku byla i skladba Lords on the Boards, na kterou Ostrava netrpělivě čekala.

Guano Apes v Ostravě na festivalu Alterova. Nevím, jak ostatním, ale mně osobně se 21. října 2023 splnil sen…

Text: Veronika Hurtová, foto: Standa Vybíral

Author