Rock Castle, den třetí: finále v režii Feuerschwanz a zápolení s počasím

Chontaraz/foto: Honza Švanda

Poslední den festivalu Rock Castle na sklonku léta lákal na vikingské válečníky Feuerschwanz, deathmetalové veterány Krisiun nebo populární Guano Apes. Fanoušci i kapely se však potýkali s nepřízní počasí.

Třetí den festivalu zahájilo trio českých kapel

Sobotní program odstartovalo trio tuzemských kapel. Prvním aktérem byla havířovská čtveřice Solar System, kteří si zde zahráli i před rokem. Novou tvorbu z loňského alba Adrenalin představila fanouškům formace Power 5, v jejich setu nemohla chybět ikonická skladba Černou barvu máš. Podobně se následně uvedli též crossoveroví Dark Gamballe, kteří vedle osvědčených hitovek obohatili svůj koncert o pár skladeb ze své novinky Romance panenky a kladiva.
Po duši pohladil příjemný symfonický metal v podání italských Secret Rule v čele s pohlednou Angelou di Vincenzo. Naprosto jiný ráz měl koncert thrashmetalových Phenomy ze sousedního Německa, kteří do svých fanoušků sypali především vypalovačky z jejich nové desky Syndicate of Pain.

Po loňské absenci přijeli legendární Krisiun a oblíbení Guano Apes

To už ovšem areál sužoval neustávající déšť. Mnozí fanoušci využili úkrytu pod pivními stany a všude, kde se dalo. U pódia mnohdy zůstávalo pouze několik málo fanoušků vybavených pláštěnkami. Pokud snad někomu z „těch statečných“ u pódia byla zima, stoprocentně se zahřál při koncertě norských progresivních metalistů Chontaraz, při kterém o sobě často dávaly vědět mohutné plamenomety. Symphonic metaloví Blackbriar z Nizozemska zařadili do svého setu řadu krásných balad, ve kterých krásně vynikal příjemný vokál zpěvačky Zory Cock.
Následovala ruská alternative rocková skvadra Black Sonic Pearls, kteří dle plánu dorazili po loňské nevynucené absenci, a hned nato těžká váha v podobě bratrského tria Krisiun z Brazílie. Na pódiu stál strojově přesný deathmetalový válec, kdy kapela téměř bez pauz valila jeden opus za druhým.
Posledním aktérem, jehož loňská účast musela být zrušena, byli němečtí Guano Apes. Žánrově sice úplně nespadali do koncepce festivalu, při řadě skladeb však bylo znát, že mnozí fanoušci je mají v povědomí, a celá čtveřice na pódiu, především zpěvačka Sandra Nasic a baskytarista Stefan Ude, chvílemi pořádně řádili.

Feuerschwanz se postarali o pořádně divoké zakončení festivalu

Krásnou tečkou za festivalem byli folkmetaloví rytíři Feurschwanz. Kapela oděná ve stylu severských vikingů bavila fanoušky řadou zpěvných a svižných skladeb, atmosféru dokreslovaly dvě tancující divoženky, které pobíhaly po pódiu s hořícími svícny, kopími a řadou dalších rekvizit. Vedle hitovek jako Memento Mori nebo Krampus bylo pořádně živo při coververzi skladby Dragostea Din Tei (O-Zone) nebo dalším coveru skladby Warriors of the World (Manowar).

Díky!

A to bylo z letošního ročníku Rock Castle vše. Vzhledem ke stálé nepřízni počasí se areál poměrně rychle vyprazdňoval, ovšem naprostá většina fanoušků odcházela s řadou příjemných zážitků z krásného prostředí zámeckého parku, ve kterém strávili tři dny plné skvělé muziky, přátel, dobrého jídla a pití. Nezbývá než poděkovat agentuře Pragokoncert za další krásný festival a vyznačit si v diáři tučně datum 17.-19. 8. 2023, kdy se v Moravském Krumlově můžeme těšit na další ročník festivalu Rock Castle.

Vstupenky na třetí ročník festivalu Rock Castle jdou do prodeje už v pondělí 24. 10. 2022. Je to také den, kdy budou oznámeny první potvrzené kapely.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda