Blackmetaloví Abbath zavítají na začátku února do Prahy

Abbath/foto: Zdeněk Greendeath Zelený

Po sáhodlouhých novoročních oslavách se brzy opět rozjede koncertní maraton a hned z kraje února se můžeme těšit na opravdu pekelnou návštěvu. Do pražského Paláce Akropolis se totiž v sobotu 3. února přižene blackmetalová legenda Abbath.

Dlouhá léta frontman Immortal, nyní se Abbath vydává vlastní cestou

Abbath, vlastním jménem Olve Eikemo, stál u zrodu norské blackmetalové ikony Immortal, kterou založil v roce 1991. Kapela se ihned zařadila mezi hlavní pilíře tohoto žánru a své příznivce si získala zejména díky dvojici ikonických alb At the Heart of Winter (1999) a Sons of Northern Darkness (2002). Po řadě rozkolů se však vydal Abbath, který je mj. také velkým srandistou, definitivně vlastní cestou a v roce 2015 přišel se svým projektem pojmenovaným po sobě samém. V jeho rámci vznikla trojice alb včetně toho loňského s názvem Dread Reaver, která vychází z blackových kořenů kapely. Ty však kapela obohacuje nezanedbatelnou porcí thrashe a melodického death metalu, čímž si vytváří svůj vlastní komplexní zvuk. Dá se očekávat, že v Praze vás Abbath během svého setu přenesou do mrazivých a nelítostných krajin své rodné země.

Původně jednočlenné projekty Toxic Holocaust a Hellripper jsou nyní plnohodnotnými kapelami

Prvním ze dvou hostů bude americká thrashmetalová trojice Toxic Holocaust. Tito sympaťáci jsou pověstní nejen svou rychlou, hardcore punkem a speed metalem říznutou mašinérií, ale též pořádnou dávkou humoru, který jejich koncerty zdobí. Frontman Joel Grind byl původně jediným členem a sám psal jak muziku, tak i texty. Později dal vzniknout plnohodnotné formaci se stálým obsazením a s šesti nahranými alby válcuje pódia již 15 let.

Něco podobného pak můžeme čekat i od druhého hosta, kterým je skotský speed/blackový one-man projekt Hellripper. Frontman James McBain si též podobně skládá veškerý hudební materiál sám a kombinuje v něm black metal s osmdesátkovým speed metalem, nebrání se však ani spolupráci s dalšími muzikanty. Od tohoto skotského mága jsme se dosud dočkali trojice alb včetně letošní novinky Warlocks Grim & Withered Hags.

Vstupenky

Vstupenky jsou již k dispozici na stránkách pořádající agentury Obscure Promotion, první únorová sobota bude v Paláci Akropolis patřit black metalu.

Text: Mates Šimek, foto: Zdeněk Greendeath Zelený