Metalfest 2024 se blíží, kompletní line-up a program již známe

Dimmu Borgir, Shagrath/foto: Honza Švanda

Festivalová sezóna se rychle blíží. Už za necelé tři měsíce otevře své brány plzeňský Metalfest, kde vedle velkých jmen přivítáme i řadu kapel menších formátů. Program a kompletní sestava jsou nám již známy.

Po osmnácti letech u nás stanou na jednom pódiu Tarja Turunen a Marko Hietala

Velkým tahákem, oznámeným nedlouho po dvojici headlinerů Five Finger Death Punch a Dimmu Borgir, bude společné vystoupení finské zpěvačky Tarji Turunen a baskytaristy Marka Hietaly, které tak u nás uvidíme společně na jednom pódiu po dlouhých osmnácti letech. Od svého společného působení v Nightwish ušli oba se svými projekty velký kus cesty, chemie mezi nimi je však stále velmi silná. O tom se ostatně v Plzni budeme moci přesvědčit, bezpochyby půjde o jeden z nejpamátnějších okamžiků v dějinách Metalfestu.

Sestavu obohatí hororoví vyprávěči Ice Nine Kills, brazilská Nervosa nebo dobrodruzi Brothers of Metal

Fanoušci metalcoru přivítají americkou formaci Ice Nine Kills, která se v současné době drží na širší metalcorové špici. Ve své tvorbě se pouští do ostrých, hororovou tématikou inspirovaných skladeb, což potvrzuje také název její poslední desky The Silver Scream 2: Welcome to Horrorwood.

Pořádně přitvrdit muziku umí i brazilská thrashmetalová Nervosa, ryze ženské seskupení, které jsme mohli vidět už na loňském Rock Castlu. V kapele opět došlo k obměně sestavy, v novém složení již tyhle divoženky nahrály loňské album Jailbreak.

Velkým oživením budou švédští heavy/powermetaloví bojovníci Brothers of Metal, kteří mají v repertoáru celou řadu zpěvných a chytlavých songů nejen o tom, jak nás metal spojuje, ale také o severské mytologii.

Poprvé přivítáme německé Dominum, atmosféru pozmění Avatarium, Illumishade zahrají novou tvorbu

Festivalová premiéra čeká mladou německou hardrockovou čtveřici Dominum. Ta vznikla teprve před dvěma lety, a pouhý pohled na pódiové kostýmy muzikantů napovídá, že máme co do činění s další hororově orientovanou skvadrou. Jen o pár let více mají za sebou jejich krajané April Art, kteří kombinují alternativní rock s prvky metalcoru a poznáme je na první dobrou podle intenzivně červených hávů. Abychom však nevypotřebovali všechnu energii předčasně, zpomalíme tempo se švédskými doommetalovými Avatarium, v jejichž tvorbě se silně odráží vliv jejich krajanů Candlemass.

Pokud máte rádi Eluveitie, vykouzlí vám úsměv na tváři jejich zpěvačka Fabienne Erni se svojí kapelou Illumishade. Do klasického heavymetalového kabátu oblékli sympatičtí Švýcaři jak své svižnější skladby, tak i pomalé balady, a na Lochotíně se zcela jistě nezapomenou pochlubit svým druhým albem Another Side of You, které jim vyšlo před pár týdny.

Se svojí další kapelou přijede Herman Frank, Melodius Deite dorazí až z Thajska

V podobném duchu se setkáme s bývalým kytaristou kapely Accept Hermanem Frankem, který přijede se svým stále relativně novým projektem Iron Allies. Přidají se i jejich krajané Dark Sky, hardrocková legenda hrající již přes čtyřicet let, která se po loňském vystoupení ve Zlíně tentokrát ukáže na Lochotíně, a to rovnou s novou deskou Signs of the Time.

Nejdále to k nám budou mít progresivní powermetalisté Melodius Deite, kteří dorazí až z thajského Bangkoku, a také představí novou tvorbu z brzy vycházející desky, kterou pojmenovali Demonology. Soupisku pak doplní ještě finská melodic death/thrash formace Bloodred Hourglass se třemi kytaristy; v šesti hrají i mladí italští heavymetalisté Ironwill. A po krátké době opět přivítáme ruské alternative rockové Black Sonic Pearls.

Vstupenky, veškeré služby, seznam kapel i program jsou k dispozici na webu festivalu

Vstupenky na celý festival, nově i jednodenní vstupenky, místa v kempech pro stany i jednotlivé osoby, parkovací místa, festivalový program a mapa areálu, to vše je Vám k dispozici na webu festivalu www.metalfest.cz. Už za necelé tři měsíce se znovu setkáme v krásném prostředí přírodní Amfiteátru Lochotín v Plzni a společně zde odstartujeme sezónu open air festivalů, na které se všichni každý rok tak těšíme!

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda, video: YouTube.com