Thrashmetaloví řezníci Rezet se vracejí, tentokrát zahrají v Jaroměři

Rezet/foto: Veronika Špundová

Koncem března jsme v pražském klubu Modrá Vopice přivítali německou thrashovou čtveřici Rezet, další šanci se s ní potkat máme nyní v jaroměřském Nároďáku. Spolu s ní zde zahrají Angelcrypt, Typhus a Sceletons.

Rezet navazují na thrashové velikány z 80. let, letos završují druhou dekádu své existence

O tom, že v sousedním Německu vznikla celá řada thrashových legend, jako jsou např. Kreator, Sodom, Destruction nebo Tankard, všichni dobře víme. A tato tradice pokračuje, kulatých dvacet let totiž letos slaví šlesvicko-holštýnská formace Rezet. Ta se řadí do tzv. „New Wave of Thrash Metal“ a v posledním desetiletí vyrostla z původně undergroundové kapely v signifikantní thrashovou veličinu. Neskutečná energie na pódiu a k tomu směsice rychlých a řízných riffů, ostrých vokálů a chytlavých groovemetalových vsuvek – to je to, co od této relativně stále ještě mladé krve všichni chceme. Frontman a kytarista Ricky Wagner založil tuto kapelu už ve svých třinácti letech. Rezet zatím vydali celkem pět studiových alb, tím posledním je Truth in Between z roku 2021, které o rok později následovalo ještě EP New World Murder. Rezet také v současnosti pracují na nové desce, takže je pravděpodobné, že se na jaroměřském koncertu dočkáme nějaké novinky.

Hrůzy první světové války připomenou Angelcrypt

Ještě o nějaký ten rok více mají za sebou melodic deathmetaloví Angelcrypt z Malty. K tomuto pojetí metalu jejich tvorba sklouzla z původního thrash-deathu, a v současnosti Angelcrypt patří mezi nejznámější a nejúspěšnější kapely z této malé ostrovní země. Muzikanty fascinují bitvy a osudy lidí z období první světové války a veškeré hrůzy s ní související. Tato fascinace se odráží i v textech jejich dosud poslední desky Dawn of the Emperor z roku 2020. Stejně jako v případě Rezet, i v Angelcrypt zbývá poslední zakládající člen, kterým je frontman a kytarista Shawn Mizzi.

Typhus hrají na vlnách speed-thrashe z 80.let, akci odstartují Sceletons

Z řeckých Athén se přidají speed-thrashoví maniaci Typhus. Dlouhou dekádu koncertovali pod názvem Nuclear Terror, než se před pěti lety přejmenovali, a krátce nato vypustili do světa své debutové album Mass Produced Perfection, které, jak sami tvrdí, odstartovalo jejich novou éru. Typhus tak nesou dále odkaz speed-thrashových fenoménů 80. let jako jsou Exciter nebo S.D.I.

Tím, kdo odstartuje tento metalový mejdan, budou thrash-deathoví Sceletons z nedalekého Hradce Králové, kteří zde hrají velmi často, a těžko byste v této oblasti našli metalového fanouška, který by je neznal. Předloni vydali Sceletons své druhé album Pandemic Chaos, a právě to bude tvořit páteř jejich koncertu.

Vstupenky jsou k dispozici

V sobotu 20. dubna nás v jaroměřském Nároďáku čeká tahle vypečená akce, která potěší především fanoušky thrash metalu. Vstupenky jsou k dispozici na webu Nároďáku a dostatek by jich měl být i na místě v den akce.

Text: Mates Šimek, foto: Veronika Špundová, video: YouTube.com