Machine Head ovládli Prahu: Robb Flynn vzpomínal na natáčení videoklipu v české metropoli

Machine Head, Robb Flynn/foto: Petr Hanč
Po dvou letech jsme v Praze přivítali groove metalovou legendu Machine Head, která nás navštívila v rámci evropského turné ke stále aktuální desce Of Kingdom and Crown. Sekundovali jim mladí thrasheři Refore.

Refore odehráli svůj dosud největší koncert

Místem dění bylo tentokrát Forum Karlín, které je oblíbené zejména díky skvělé akustice. Oběma kapelám vytvořili fanoušci skvělou atmosféru. Roli předkapely tentokrát obstarala mladá thrashmetalová krev Refore. Pálili do nás jeden rychlý a agresivní song za druhým, do setu zařadili i svou nejnovější klipovku Confusion z letošní desky Illusion of Existence. Kytarista a frontman Franta Tkadlec poznamenal, že tohle je dosud největší koncert, který kapela kdy odehrála, nadšení celé čtveřice bylo opravdu patrné. Refore se s námi rozloučili skladbou Vicious Path, po společné fotce s fanoušky následovala rozsáhlá přestavba pódia.

Machine Head měli před sebou dav rozdivočelých fans

Tak jako předloni, i tentokrát dominovala pódiu vyvýšená plošina s bicími s obrovskými čtvercovými světlomety. Další dvě konstrukce plné světlometů lemovaly pódium po stranách, v zadní části se skvěla LED stěna zobrazující velmi pestré projekce. Machine Head odpálili svou show peckou Imperium, krátce nato přišla první vlaštovka z nové desky s názvem Choke On the Ashes of Your Hate a singl Is There Anybody Out There, před kterým se frontman Robb Flynn zeptal fanoušků na to samé. Jistě že tu někdo byl – na dva tisíce nadšených fanoušků. Robb také během koncertu často zkropil fanoušky hozeným pivem, což je jeho oblíbená aktivita. Již takto zkraje koncertu poděkoval všem příchozím za podporu a označil dav za jednu velkou metalovou rodinu. Především fanoušci v předních řadách do rytmu jako smyslů zbavení, ať už šlo o headbanging, nebo moshpit, který si kapela několikrát vyžádala. Mnoho jedinců si i „zasurfovalo“, což si vyžádalo posílení služeb security. Skladbu Aesthetics of Hate věnovala kapela zesnulému kytaristovi Pantery Dimebagu Darrellovi jako vzpomínku, krátce poté přišel na řadu jeden z nejdelších songů, a sice Slaughter the Martyr. Robb si pochvaloval, že především refrény s ním mnoho fans sborově zpívalo.

Kapela vzpomněla na natáčení videoklipu v Praze, na závěr podlahu sálu pokryly nekonečné sady konfet…a trsátek

A jelo se dál. Projekce v zadní části pódia ukázala během skladby Locust nekonečné hejno kobylek, hned poté přišel na řadu song The Blood, the Sweat, the Tears, kdy se spustila první salva konfetových děl. Hostující kytarista Reece Scruggs si střihnul parádní kytarové sólo. Pak Robb vzal do rukou poloakustickou kytaru a spustil první tóny skladby Darkness Within, následoval jeho sáhodlouhý projev. Mluvil o natáčení videoklipu k tomuto songu v Praze, zmínil i, že tohle město patří mezi jeho nejoblíbenější. Nezapomněl ani na těžké období, kterým během nahrávání této skladby procházel a které ho k tomuto studiovému počinu s emocionálně velmi hlubokým textem vlastně původně vedlo. Koncert spěl do svého závěru, na řadu přišla hitovka Davidian, kdy celým sálem s pomocí všech fanoušků zněla fráze „Let freedom ring with the shotgun blast!“ Robb se poté zeptal, kdo z přítomných fanoušků se s Machine Head naživo setkává poprvé, a přivítal je do pomyslné metalové rodiny. Poslední skladbou večera byla již tradičně Halo, sál poté zasypaly další konfety z připravených děl. Machine Head se s námi poté rozloučili a rozházeli do davu celé hrsti trsátek, mnoho fanoušků je poté ještě dlouho hledalo v hromadách konfet. To už se ovšem kapela odebrala do zákulisí a zanechala v nás všech další skvělý koncertní zážitek.

Text: Mates Šimek, foto: Petr Hanč

Author