Metalfest, druhá polovina prvního dne, Ice Nine Kills, Eluveitie a Five Finger Death Punch

Five Finger Death Punch/foto: Honza Švanda

První den plzeňského Metalfestu nabídl nabitý program. V odpoledních hodinách, které poznamenal déšť, se publiku představili američtí Ice Nine Kills, švýcarští Eluveitie a samozřejmě headlineři Five Finger Death Punch.

Známými horory inspirovaní Ice Nine Kills předvedli chvílemi až hrůzostrašnou podívanou

Premiéru na Metalfestu si odbyla americká metalcorová formace Ice Nine Kills, kterou fascinuje a inspiruje hororová tématika. A právě takovými příběhy je napěchované jejich dosud poslední album The Silver Scream 2: Welcome to Horrorwood, kterým z velké části kapela nabila svůj set. Tematicky bylo vyzdobené i pódium, a to věšáky s mrtvolami po jeho stranách nebo hlavami proklátými noži, zavěšenými na stojanech pro mikrofony. Frontman Spencer Charnas v rámci show například sekerou rozpáral kolem běžícího civilistu, proháněl se po pódiu s motorovou pilou nebo rukavicí Freddyho Kruegera, či se věnoval mučení osoby přivázané ke křeslu. Fanoušci kultovních hororů jako jsou Texaský masakr motorovou pilou, Noční můra v Elm Street, Pátek třináctého nebo Jigsaw museli být nadšeni. Ice Nine Kills se rozloučili hitovkou Welcome to Horrorwood a páteční program spěl do finále.

Během setu Eluveitie opět pršelo, jejich úžasnému a pestrému koncertu to však nijak neuškodilo

Po dvou letech se se svojí nezaměnitelnou folkmetalovou show vrátili do Plzně švýcarští Eluveitie, kterým z důvodu zranění scházela Annie Riediger hrající na niněru. V osmičlenné sestavě tedy zahájili svůj koncert dosud posledním singlem Exile of the Gods. Z prostor před pódiem posílám pochvalu zvukařům, jelikož každý z velmi širokého arzenálu nástrojů (flétny, bouzouki, dudy, harfa…) bylo dobře slyšet, stejně jako čistý vokál Fabienne Erni i hromující growl frontmana Chrigela Glanzmanna. Jak už to při folk metalu bývá, opět si mnoho fanoušků s chutí „zasurfovalo“ směrem k pódiu, což se naštěstí obešlo bez vážnějšího zranění. Eluveitie neopomněli ani starší hitovky A Rose for Epona, Thousandfold nebo Havoc. Chrigel poté připomněl předloňský koncert, kdy z důvodu deště museli Eluveitie skončit předčasně a vyjádřil obdiv fanouškům, že jsou s kapelou i při takovémto nepříznivém počasí. Na závěr jim při finální skladbě Inis Mona přenechal část refrénu, a to bylo od této oblíbené festivalové stálice vše.

Five Finger Death Punch začali jednou z hitovek, při další z nich jsme smyli všechno zlé

Čas pro festivalového headlinera nadešel. Americká groove-numetalová veličina Five Finger Death Punch do Plzně dorazila s několika kamiony plnými techniky, pořádně vyšperkovaná byla zejména její světelná projekce. Té dominovaly dvě konstrukce s motivem lebky osazené světlomety po stranách bicích, umístěných na vyvýšené plošině. Po intru v podobě skladby Balls to the Wall od Accept kapela ihned vypálila první hitovku Welcome to the Circus. Frontman Ivan Moody se později také vyjádřil k deštivému počasí v tom smyslu, že nám alespoň umožní smýt vše zlé, což bylo avízo další známé skladby Wash It All Away. On sám se několikrát prošel v těsné blízkosti fanoušků, kterým rozdával suvenýry jako svůj klobouk nebo hůl, s některými si také stihl pořídit selfie.

Vzpomínka na Vinnieho Paula a suvenýry pro fanoušky

Spolu s Ivanem i oba kytaristé a baskytarista Chris Kael často rozhazovali trsátka, kterými měli obalené mikrofonní stojany. V setlistu nemohla chybět coververze známého songu The House of the Rising Sun. Chris ve druhé polovině koncertu ujistil fanoušky, že jim Five Finger Death Punch vždy kryjí záda, což předznamenalo novější skladbu Got Your Six. Poté si Ivan přinesl na pódium svíčku s portrétem Vinnieho Paula (Pantera), který byl jeho dlouholetým kamarádem, a věnoval mu skladbu Coming Down. Koncert se blížil k závěru, na řadu přišla hitovka Wrong Side of Heaven, při které fanoušci mohutně pomáhali Ivanovi s refrénem, což utvářelo parádní atmosféru. Kapela se s námi rozloučila dvojicí songů Under And Over It a The Bleeding. Poté přišli všichni muzikanti poděkovat fanouškům za podporu a rozhazovali jim celé hrsti trsátek, takže si mnoho z nich odneslo hezkou připomínku tohoto skvělého koncertu.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda

Author