Nejslavnější japonská heavymetalová kapela se vrací do Prahy

LOUDNESS  (Japan),  MetalCraft, My Own Ghost (LX)

29. 7. 2018 – CZ, Praha – Nová Chmelnice

Tak to vypadá, že jsme se konečně opět dočkali. Nejslavnější japonská a jedna z nejvýznamnějších heavymetalových kapel v historii vůbec, míří zpátky do Prahy. Ti, kteří psali a píší historii tvrdého rocku, vystoupí v neděli 29. července opět v pražském klubu Nová Chmelnice.

Historie vzniku kapely LOUDNESS spadá až do roku 1981, kdy se dva bývalí členové skupiny LAZY, kytarista Akira Takasaki a bubeník Munetaka Higuchi, rozhodli založit vlastní formaci.

Po několika konkurzech na post zpěváka padla volba na člena EARTHSHAKER Minoru Niiharu. Čtveřici doplnil Takasakiho přítel Masayoshi Yamashita (který ovšem také prošel konkurzem). V srpnu téhož roku začínají nahrávat své debutové album „The Birthday Eve“, které vychází ještě v listopadu téhož roku a odstartuje japonskou rockovou revoluci.

Po zaslouženém úspěchu prvního alba následují v rychlém sledu další dvě – „Devil Soldier“ (1982) a „The Law of Devil´s Law“ (1983). Na obě alba si najali ke spolupráci amerického inženýra Daniela McLendona a určitě i díky tomu se otevřeli LOUDNESS dveře do světa.

Stávají se 1. japonskou kapelou, která se vydává na turné po USA v červenci 1983, a poté i po Evropě. Stali se tak nedílnou součástí mezinárodní hudební scény.

V září téhož roku se k týmu připojil Julian Mendelsohn, který dříve spolupracoval se skupinou Yes a s jeho pomocí bylo nahráno ve Velké Británii album „Disillusion“. To bylo pro Loudness poprvé, kdy nahrávali v zámoří.

V květnu 1984 podepsali smlouvu s Atlantic Records, což znamelo obrovský úspěch v historii, kdy japonská kapela dostala smlouvu od tohoto giganta. V srpnu se v Los Angeles rozjelo nahrávání dalšího alba, ovšem tentokrát s celosvětovou distribucí a s pomocí Maxe Normana, známého třeba jako producenta Ozzy Osbourna.

Z této spolupráce se vyloupne album „Thunder In The East“ a na japonském žebříčku se vyšplhá až na 4. místo v prodeji. V USA se v Billboardu dostalo až na 74. pozici a zůstává v žebříčku 19 týdnů. Následuje americké turné s Mötley Crüe a LOUDNESS se stávají 1. japonskou kapelou, která vystupuje v Madison Square Garden.

S dalším albem „Hurricane Eyes“ opět vypomůže Max Norman, ale fanoušky skupiny čeká nenadálý šok.

V prosinci 1988 kapelu opouští frontman Minoru Niihara.

Následuje řada konkurzů na uvolněné místo frontmana, ale dlouhou dobu se nedaří Niiharu nahradit. Nakonec padne volba na „neasijského“ pěvce Obsession Mika Vesceru. Díra je zacelena a v září 1989 vychází „Soldier Of Fortune“.

Vescera vydrží do roku 1991, kdy se s ním skupina rozloučí údajně kvůli kulturním rozdílům. Další facka následuje, když v roce 1992 odchází i Masayoshi Yamashita.

V dalších letech nahrávají s pravidelností další alba, střídají se hráči a kapela se několikrát dostane na pokraj rozpadu.

To trvá až do roku 2000, kdy se Takasaki stále více zaobírá otázkou reunionu původní sestavy. V květnu proběhnou první schůzky a k veliké radosti ohromné fanouškovské základny po celém světě, se nakonec dohodnou.

V březnu 2001 vydávají po třináctileté přestávce 1. album v původní sestavě – Spiritual Canoe a v září vyráží na turné s kanadskými Annihilator. Skupina chytá druhý dech, zúčastňuje se mnoha velkých festivalů a opět křižuje svět. Zdá se, že LOUDNESS jsou definitivně zpátky.

Rána osudu zasáhne v dubnu 2008, dva měsíce po vydání alba „Metal Mad“. U bubeníka Munetaka Higuchiho je diagnostikována rakovina jater a 30. listopadu téhož roku odchází definitivně na druhý břeh ve věku 49 let.

V roce 2009 na jeho stoličku usedá Masayuki Suzuki a vnáší do kapely novou energii. Ten se samozřejmě podílí i na natáčení nového materiálu. Bohužel, do Prahy nám letos představit nové album „Rise To Glory“ nepřijede, protože je ještě v rekonvalescenci po nedávné nemoci. Na jeho post na tomto krátkém turné „zaskočí“ ovšem neméně zdatný borec – Ryuichi Nishida, známý například z kapely kytarového kouzelníka Marty Friedmana (ex-Megadeth).

Sestava:

Akira Takasaki  –  kytara

Minoru Niihara – zpěv

Masayoshi Yamashita – baskytara

Ryuichi Nishida – bicí

 

Událost na FB:

https://www.facebook.com/events/811331485723781/

Foto: Honza Švanda, archiv kapely

Napsat komentář