Behemoth ve Foru Karlín: propracovaná blackmetalová show s temnou tematikou

Polští Behemoth, jedni z předních současných představitelů black/death metalu, se po půl roce vrátili do Česka. Kdo byl na minulém Brutal Assaultu, jistě ví, o čem je řeč – tenkrát plameny mocně ošlehávaly prostředí josefovské pevnosti. Ve Foru Karlín jim tentokrát kryli záda švédští At the Gates a američtí Wolves in the Throne Room.

Předkapely: hořící kusy dřeva na pódiu i moshpit

Již hodinu po otevření vstupů celé Forum Karlín potemnělo a na pódiu se objevili symphonic black metaloví Wolves In the Throne Room; atmosféru jejich vystoupení dokreslovaly hořící kusy dřeva. Během svého krátkého setu stihli pouze tři songy, šlo však ve všech případech o téměř desetiminutové, temnotou nasáklé skladby, často střídající rychlé a pomalé tempo. Jako protiklad ke zběsilosti jejich vystoupení působila vcelku klidně vyhlížející pohledná klávesistka.

Poté, co se nenápadně odebrali do backstage, přišel po krátké pauze skok do úplně do jiného žánru. Od frontmana Tomase Lindberga asi každý očekává energický a neustále hecující projev, ať už jde o At the Gates nebo jiné jeho kapely, jako např. Lock Up. Nejinak tomu bylo i tentokrát – hromující death metalový set, čítající 12 songů, už dokázal většinu zde přítomných pořádně rozpohybovat. To se projevilo nejvíce v prvních řadách, kde bylo chvílemi nemožné vydržet chvilku na jednom místě, a bylo vidět, že i celá kapela si tento pohled náležitě užívala. Setlist byl postaven na novějších třech albech. Dostalo se i na tři songy z loňského „To Drink From the Night Itself“. Pomalých pasáží zde bylo jak šafránu, mosh pit zřídkakdy ustával. At the Gates zkrátka mají kvalitu, na které se čas nepodepisuje, vždyť už příští rok slaví úctyhodných 30 let od založení.

Show jako z horoucích pekel

To největší peklo však mělo teprve přijít. Přesně ve 21 hodin 40 minut, se spustilo intro. Opona spadla, a hned prvním songem „Wolves of Siberia„, kdy konec zdobí neskutečně rychlá hra bubeníka Inferna. Spustila se obří show plná vysoce šlehajících plamenů a ponurých projekcí, nasáklá satanismem od hlavy až k patě. Při „Ora Pro Nobis Lucifer„, která je od svého vydání na albu „Satanist“ (2014) pravidelně zařazovaná do setlistu, určitě nemalé procento zde přítomných málem přišlo o hlasivky. Poté frontman Nergal přišel ve stejné masce, kterou měl na sobě v klipu k songu „Bartzabel“, jenž také následoval. O pár let zpátky jsme se přesunuli při následující „Ov Fire and the Void„.

Později se Nergal trochu rozpovídal a jeho vzkaz zněl jasně: „Do you know why we are coming to Czech Republic again? Because we’re gonna conquer all!“ „Conquer All„, jeden z nejzásadnějších songů Behemoth, byl další na seznamu.

Zrovna pár dní před koncertem zveřejnila kapela nový klip k songu „Ecclesia Diabolica Catholica“. Přišli ve stejných maskách jako právě v tomto klipu. Zatím jsem se setkal pouze s pozitivními ohlasy na tento klip, což jen potvrzuju, a slyšet to naživo bylo něco geniálního.

Následovala téměř 20 let stará „Decade of Therion“, další opusy ze starší tvorby „Slaves Shall Serve“ a „Chant for Eskaton 2000„. Celý set zakončily kultovní opus „Lucifer“ (zpívaný v polštině) a „We Are the Next 1000 Years“, tedy pátý (a poslední) song z loňského alba „I Loved You At Your Darkest“. Jako vždy převedli Behemoth skvělý pekelný koncert se vším všudy a já doufám, že se k nám zase brzo vrátí.

Text: Mates Šimek

Foto: Honza Švanda

Napsat komentář