Progres 2 slaví své padesátiny koncerty v Pardubicích i v domovském Brně

V loňském roce oslavila 50 let na hudební scéně legendární brněnská rocková skupina Progres 2. Při této příležitosti pořádá kapela sérii speciálních koncertů. Patří mezi ně koncerty v Pardubicích 18.1.2019 v klubu Žlutý pes a v brněnském SONO music klubu 23. ledna 2019. Přijďte se pomyslně naladit nejen na vlny Dialogu s vesmírem, ale především na to, co kapela chce svou hudbou aktuálně sdělit.

Progres nezastavíš

Skupina Progres byla založena v roce 1968 a svou činnost přerušila pouze na pár let v období nejtužší normalizace. Jejich koncerty byly často sledovány STB. Její zakládající člen Pavel Váňa byl dokonce několik měsíců věznen za účast na demonstraci v srpnu 1969. V průběhu let vystřídala skupina několik názvů. Svou první desku nahrála jako skupina Barnodaj. Od roku 1977 už hraje jako Progres 2 s výjimkou let 1987 až 1990, kdy používala název Progres-Pokrok. Spoluzakladatelem a lídrem kapely je bubeník Zdeněk Kluka, který jako jediný člen Progresu prošel všemi obdobími skupiny a podílel se i na všech jejích albech.

První koncepční album u nás

Prvním albem, který skupina vydala pod názvem Progres 2, byl v roce 1980 dnes už legendární Dialog s vesmírem, pojatý jako rocková opera. Tuto hudební kompozici ostatně použil velký vzor kapely, skupina Pink Floyd, v předcházejícím roce pro svoji The Wall. Na toto album byla zařazena i jedna z nejkrásnějších písní skupiny, Píseň o jablku, a neméně známá skladba Planeta Hieronyma Bosche II, ve které se původně zpívalo o heroinu. Studiová verze písně musela být proto upravena tak, že byly vypuštěny samohlásky a zpívaný text se tím pádem stal nesrozumitelným. Samotný text písně přitom před heroinem spíš varoval, než aby ho oslavoval.

V následujícím roce vydala kapela koncepční dvojalbum Třetí kniha džunglí, kterým prostupovalo jedno téma – člověk versus technika. Následovala alba Mozek (1984), Změna! (1988) a Otrava krve (1990). V následujících letech vycházela některá alba v reedicích, včetně necenzurované verze Dialogu s vesmírem.

Progres 2 zdaleka neříká poslední slovo

Na podzim loňského roku vyšlo dlouho očekávané album Tulák po hvězdách, inspirované románem Jacka Londona a tématem touhy člověka po svobodě. Obsahuje 17 skladeb a kritikou bylo vesměs kladně přijato.

Skupina Progres 2 patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co kdy naše hudební scéna nabízela. Zvlášť v období totality ovlivnila její tvorba minimálně jednu generaci. V roce 2016 byla kapela uvedena do Beatové síně slávy.

Text: Lenka Jarolímová

Foto: Miloš Hlaváček

 

Author

Napsat komentář