Rozhovor s Radkem Reddym Krocem: Kreyson Memorial pokřtí novou desku Strážci plamenů

Psal se rok 2016, když si kytarista Daniel Krob a bubeník Bob Killer Vondrovic začali pohrávat s myšlenkou na tributní projekt k dnes už legendární desce Anděl na útěku (1990). Plánovali jednorázový koncert, v rámci kterého by se opět na pódiu potkali se všemi muzikanty, které kdy kapela Kreyson spojovala. Sami jsou jejími zakládajícími členy a právě s tímto repertoárem odehráli spoustu koncertů. Člověk ale plánuje a život mění…

Rozhodnutí Ládi Křížka věnovat se nově postavenému Citronu poslalo Kreyson k ledu na dobu neurčitou a uvolnilo tak ruce jeho stávajícím členům. Kytarista Radek Reddy Kroc doplnil tandem Krob & Vondrovic a projekt Kreyson Memorial tak dostal zcela nové obrysy. Příchodem Marka Svobody (klávesy), Stanislava Jokiela (basa) a zpěváka Petra Dolénka se z jednorázového projektu stala regulérní kapela. Svůj první koncert odehráli v listopadu 2016 a cestu za přízní obecenstva si prošlapávali pěkně odspoda, přes klubová pódia. V úplných začátcích se repertoár Kreyson Memorialu skládal výhradně z písniček obsažených na albu Anděl na útěku. Postupem času a v důsledku mnoha odehraných koncertů dostali chuť vytvořit společně i něco současného. O tom, co je v Kreyson Memorial nového, jsme si povídali s Radkem Krocem.

Ve složení Kreyson Memorial došlo v poslední době ke změnám. Můžeš nám je přiblížit?

Ano, máme nového hráče na basovou kytaru Petra Formánka a klávesista Marek Svoboda již s námi nekoncertuje, věnuje se teď více studiu na VŠ.

Vedete si statistiku, kolik vystoupení už Kreyson Memorial odehrál? Vím, že pilně koncertujete…

Od začátku roku 2016 jsme odehráli víc než sto koncertů. Vystupovali jsme na velkých festivalech, motosrazech, slavnostech, ale také třeba na dvou svatbách…

Jaká je věková skladba publika, které na vaše koncerty chodí?

Ze začátku chodily na koncerty spíše starší ročníky (ze zvědavosti). Postupem času a s novými písněmi jsme oslovili i mladší publikum, které je velmi inspirativní a jehož přízně si moc vážíme.

Již nějakou dobu hrajete vedle skladeb z Anděla na útěku i své vlastní písničky. Co bylo impulsem k jejich tvorbě?

Nové skladby hrajeme od začátku roku 2018, publikum je přijímá skvěle a s nadšením. Byl to v podstatě přirozený vývoj kapely a také dlouhodobý zájem posluchačů o naše autorské pecky.

Co vám v současné době dělá největší radost nebo na co nejvíc těšíte?

Nejvíc se těšíme na křest našeho CD. Chtěl bych pozvat všechny posluchače a fanoušky na koncert do klubu Jižák v Praze, kde 13. dubna poktřtíme naše zbrusu nové CD s názvem Strážci plamenů a spolu s našimi hosty a kamarády to tam náležitě oslavíme.

Představ nám novou desku – nějaké perličky z natáčení, neobvyklý hudební nástroj, kolik kytar jste použili…?

Kytar jsme použili tolik, že to teď nedokážu přesně spočítat…hahahaha. Nééé, teď vážně. Na desce je 11 autorských skladeb plus jeden bonus, kterým je známá skladba od kapely Black Sabbath She’s Gone. Ta je u nás známá pod názvem Lásko, voníš deštěm od Marie Rottrové. Český text napsal Jarek Nohavica. Tuhle píseň jsme věnovali našemu zvukaři Petru Svatkovi, který bohužel v lednu tohoto roku náhle umřel ve věku nedožitých 47 let. Jako zvukař a kamarád s námi jezdil od začátku projektu Kreyson Memorial, a tak si tuto píseň tam nahoře zaslouží. Album má celkovou stopáž 55 minut.

Všechny písničky jsou zpívané česky a jsou o životních postojích a našich zážitcích. Nesnažíme se filozofovat a ani poučovat ostatní, ale máme už něco prožito, a tak se to odráží i v textech. Kromě standardních nástrojů používáme hodně klávesových a syntezátorových zvuků, které dává dohromady zpěvák Petr Dolének a přináší tím do kapely moderní zvukové prvky. Natáčelo se ve studiu Gallery Sound u Jardy Brouzdy a celé album je tzv. analogová produkce.

Kdy album oficiálně vyjde?

Album Strážci plamenů oficiálně vyjde 12. dubna a pokřtíme ho následující den v Praze. Každý, kdo přijde na křest a koupí si vstupenku, dostane od nás jako dárek tohle zbrusu nové CD i s našimi podpisy. Pro fanoušky máme připravenou novou kolekci triček s potiskem, který koresponduje s grafikou cédéčka. Grafiku k desce již tradičně navrhnul a zrealizoval Daniel Krob. Máme také připraven nový merch jako jsou hrníčky, placky, otvíráky na pivo, čepice, paličky, samolepky a nášivky. Vše je samozřejmě možné objednat také v našem e-shopu. Cédéčko bude k dostání v obchodech všech hudebních distribučních společností: Bonton, Supraphon, Musicrecords, Filmnadvd.cz, Itunes, Bontononline.cz, Spotify atd.

Co plánujete dál? Kde vás v létě budeme mít šanci potkat?

Moc se na léto těšíme, máme dost nabitý program. Z festivalů, kde si nás fanoušci budou moct poslechnout, bych zmínil třeba: Rock of Sadská, dále se také těšíme na koncertování na motosrazech, městských slavnostech nebo třeba na charitativní akci Mrtník Cup, kde výtěžek z koncertu půjde na nadační fond „N“ pro nemocnici Motol.

Pro naše fanoušky připravujeme překvapení – právě se dotáčí nový videoklip se zajímavým příběhem o tom, že když si jdeš za svým, dokážeš úplně všechno a můžeš si splnit svůj sen.

Jinak nového materiálu máme „tuny“ a nápady jsou minimálně na další dvě až tři CD. Teď se ale nejvíc věnujeme aktuálnímu koncertování a propagaci CD Strážci plamenů. Všechny informace o kapele najdete na našich webových stránkách.

Díky za rozhovor, potkáme se na křtu v Jižáku.

Ptala se: Magda Šotolová

Foto: Petr Dio

Author

Napsat komentář