Omega u nás chystá dva koncerty včetně českého překvapení

Omega, János Kóbor

Hned dva koncerty u nás uspořádá maďarská stálice Omega. Ta se v rámci svého evropského turné zastaví v Třinci a v Pardubicích. A pro české fans si dokonce připravila překvapení v podobě písně naší hudební legendy.

Ohnivý vichr

Současné evropské turné Omegy nese název Tüzvihar, v překladu Ohnivý vichr či Stormy Fire. chcete-li. Kapela si při něm vybrala pro Českou republiku města Třinec a Pardubice. Na severovýchodních hranicích republiky zahraje 18. října ve Werk Areně, ve městě perníku pak 19. října v ČSOB Pojišťovna Areně.

V roli předkapely vystoupí Citron

Můžeme se opět těšit na slavné hity Omegy i méně známé písně – kapela má velice široký výběr písní do setlistu, tvořený téměř 40 alby nahranými v maďarštině, angličtině či němčině. Jako předkapela vystoupí naše hudební legenda Citron, která v rámci koncertního večera Omegy odehraje plnohodnotný set.

Bude překvapení? No to je Jasná zpráva

Pro naše publikum si Omega připravila překvapení. Nechme hovořit zpěváka Jánose Kóbora: „Naše první idea byla zahrát si s Blue Effectem, s kterým jsme se v průběhu let stále potkávali na různých koncertech. Bohužel Radim Hladík zemřel, a proto jsme museli změnit naše plány. Rozhodli jsme se, že speciální věci připravíme s Olympicem, který stejně jako my bude letos slavit 57 let od založení. Je to jedna z prvních československých kapel, se kterými jsme se setkali a potom i mnohokrát hráli. Na koncertech bych chtěl v češtině zazpívat jejich hit Jasná zpráva. Píseň dostane trochu nový kabát ve stylu Omegy, uvidíme, jak se to povede.“

57 let, a stále i se dvěma zakládajícími členy

Omega je nejstarší činná kapela našich maďarských sousedů. Tak dlouho jako ona – 57 let – fungují už jen Rolling Stones. Vznikla v roce 1962 a zásadním obdobím pro ni byla zejména 70. léta. V kapele dodnes působí dva ze zakládajících členůzpěvák János Kóbor a klávesista László Benkő.

Gyöngyhajú lány: U nás Aleš Brichta, v Německu Scorpions

Není samozřejmostí, že se kapela z tehdejšího východního bloku prosadila i v západní Evropě – ve Velké Británii, ve Švýcarsku či v bývalém Západním Německu. Nejslavnější skladbou Omegy je hit Gyöngyhajú lány, známá v mnoha jazykových verzích, mnohokrát zpracována jako coververze. U nás je známá v podání Aleše Brichty, jakož i s jeho českým textem, jako Dívka s perlami ve vlasech. Německé hardrockové hvězdy Scorpions s ní bodovaly v hitparádách v anglické verzi pod názvem White Dove.

Text: Sylva Kaplanová, foto: Facebookový profil kapely Omega

 

Napsat komentář