Martin Barre z Jethro Tull představil nový projekt v Paláci Akropolis

Martin Barre & Band, Praha 2019

15. října se konal v Praze koncert, na kterém bývalý kytarista legendární kapely Jethro Tull, Martin Barre, představil svůj nový projekt. Během tohoto večera v Paláci Akropolis zazněly skladby převážně z aktuálního alba z roku 2019.

Večer ve znamení Jethro Tull

Nový projekt, který dal Martin Barre dohromady, byl opravdovým zážitkem. Nejdřív i já jsem váhala. Nedokázala jsem si představit skladby legendárních Jethro Tull bez plného obsazení. Ale hned od začátku měl koncert ten správný náboj. Zazněla například skladba Nothing is Easy z druhého alba Stand Up nebo čtvrtého, nejslavnějšího alba Aqualung – ta stejnojmenná. Mimo jiné se hrály My Sunday Feeling, Teacher, Hunting Girl, ale rovněž skladba Lone Wolf ze sólové desky Martina Barre Roads Less Travelled. Fanoušci v sále byli opravdu nadšeni.
Koncert byl skutečně skvělým zážitkem a po právu si kapela zasloužila pořádný aplaus. Tím závěrečným vrátili kapelu zpět, aby jim věnovala ještě jednu skladbu navíc.

Dan Crisp – důležitá persona v kapele

O skvělé vokály, ale i hru na kytaru se postaral Dan Crisp, který se narodil v anglickém Bournemouthu a začal se věnovat hudbě v raném věku. Talentovaný student hudby na Somerset College of Arts and Technology využil příležitosti a s vysokoškolskou kapelou hrál v místním klubu, ale i v okolí měst jako Taunton a Somerset.
Po čase začala spolupráce spojená s kapelou Martina Barreho (Jethro Tull) kde dostal důvěru v rozvíjení jeho vlastního výrazného autorského a vokálního stylu. Následovala série akustických koncertů s Danem, Martinem a Alanem, včetně vystoupení v Exeterově divadle Phoenix.
Debutové album Dan, Far From Here, bylo vydáno v roce 2008. Jeho 12 skladeb zachycuje život a jeho klíčové události, fiktivní postavy řešící výzvy, jako je vzpoura, zamilování, sevření života, vítězství a prohry, realizace něčího místa na světě.

Kapela pro přednes jethrotullovských klasik

Album MLB Celebrates 50 Years of Jethro Tull vyšlo k 50. výročí existence kapely, ale hlavně je spojené s kariérou Martina Barre v legendární kapele Jethro Tull. Nyní jako sólový umělec postavil kapelu pro přednes „klasických“ skladeb z repertoáru Jethro Tull. Společně si dali závazek dát fanouškům kapely a širšímu publiku šanci slyšet skladby, které mnoho let nezazněly.
Kapela zahrnuje špičkové hudebníky z podobného prostředí. Všechny skladby byly znovu nahrány, některé zcela znovu zaranžovány.
Martin Barre v rámci turné objíždí celý rok 2019 Ameriku, v říjnu je v Evropě, a dále v listopadu uskuteční se svou kapelou (včetně velmi zvláštních hostů, původního Tull bubeníka Clive Bunkera a Dee Palmera) i své první turné po Austrálii.

Kytaristou Jethro Tull více než 43 let

Martin Barre byl kytaristou Jethro Tull více než 43 let. Jeho zvuk a kytarové umění mu vynesly vysokou úctu a uznání. Byly i jedním z hlavních faktorů úspěchu kapely. Prodej alb přesáhl 60 milionů kusů a stále se hrají po celém světě, což představuje důležitou součást klasické rockové historie.
Spolupracoval s mnoha dalšími umělci, jako jsou Paul McCartney, Phil Collins, Gary Moore, Joe Bonamassa a Chris Thompson. Sdílel jeviště s legendami jako Hendrix, Fleetwood Mac, Pink Floyd a Led Zeppelin. Za zmínku stojí i fakt, že byl zvolen jako 25. nejlepší sólo kytarista v USA a jako 20. nejlepší ve Velké Británii. Objevil se na všech albech Jethro Tull album kromě This Was. Jeho styl hry je označován jako směs bluesového stylu Jeffa Becka a Erica Claptona, barokního stylu hry začátku 70. let, progressive rocku a tradičního zvuku evropského folku. Účinkoval též jako flétnista jak na koncertech Jethro Tull, tak ve vlastních sólových projektech.

Text a foto: Jana Kleinbauerová

Napsat komentář