Polský Mystic Festival přidal velká jména z Francie či Brazílie

Sepultura, Derrick Green

Zdá se, že v Polsku je zaděláno na festival plný světových metalových legend. Již prozatímní line-up krakowského Mystic Festivalu totiž láká na množství věhlasných kapel, a to ještě není soupiska kompletní.

Gojira ve vrcholné formě a opět na tahu

Dalším, kdo na tomto festivalu udeří do strun, je francouzská Gojira. Těžko tyto borce žánrově zařadit, v podstatě se nacházejí na hranici death, groove a progressive metalu. Nepochybně patří mezi top kapely ze své země a mnohým fanouškům se pod kůži již zaryla skvělá souhra bratrů Joea (kytara, zpěv) a Maria (bicí nástroje) Duplantierových. K jejich vystoupení patří obří LED stěna a projekce, což mohli vidět již i návštěvníci festivalu Brutal Assault. Mají za sebou rozličná turné, kde předskakovali takovým veličinám jako Metallica nebo Slipknot. Jejich prozatím poslední album Magma z roku 2016 bylo dokonce nominováno na cenu Grammy. U nás se též představí letos v květnu, a to jako předkapela nu-metalových Korn.

36 let Sepultury a na začátku února nové album

Pořadatelé lovili i ve vlnách brazilských vod a trefili hřebík na hlavičku – z tohoto jihoamerického státu dorazí groove-metalová legenda Sepultura. Letos to je již 36 let, co se tento fenomén kolem bratrů Cavalerových dal dohromady, a i přesto, že oba se již věnují svým vlastním projektům, má stále tato sestava co nabídnout. Důkazem tomu budiž například album Machine Messiah z roku 2017, ke kterému bylo uspořádáno veleúspěšné turné. 7. února vyjde jejich patnáctý zářez v podobě alba s názvem Quadra. V současné době dostává v setlistech prostor především éra posledních let. Stále však dává současná sestava vzpomenout na vrcholnou formu Sepultury v letech devadesátých, kdy během sedmi let vyšel kvartet skvělých alb Beneath the Remains, Arise, Chaos A.D. a Roots.

Melancholicky smýšlející Katatonia se přidává na soupisku

Třetím do party je švédská death/doom metalová stálice Katatonia, která se blíží uzavření třetí dekády svého působení. Jejich muzika je nasáklá depresivními stavy, melancholickou náladou a souboji, které svádí člověk sám se sebou. Pilíři této sestavy jsou původní členové zpěvák Jonas Renkse a kytarista Anders Nyström, kteří se podíleli na všech jedenácti dosavadních albech skupiny. Tím nejnovějším je The Fall of Hearts z roku 2016. Katatonia pravidelně vystupuje třeba na festivalu Brutal Assault a vždy je vítaným zpestřením, jelikož – dle slov této bandy – se snaží výrazně odlišit od všech ostatních a všichni rádi improvizují.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda

Author