Dan Horyna v knize Přežil jsem sám sebe vypráví otevřeně a upřímně

Dan Horyna

Frontman úspěšných kapel Vitacit, Benefit, Pumpa a Merlin, chlapík s přezdívkou Zeppelin. To je ale jen jedna stránka života Dana Horyny. Tuto i ty ostatní můžete více poznat v jeho knize Přežil jsem sám sebe.

Na jednoho člověka hodně událostí k přežití

Název je to nejspíše výstižný. Potíže přizpůsobit se sešněrovanému socialistickému školství, vyloučení z atletické reprezentace, nespravedlivé uvěznění z politických důvodů a poté vyhazov ze střední školy, období úspěchu s Vitacitem, Benefitem, Pumpou a Merlinem, několik období s drogami, tři zkrachovalá manželství, dva sebevražedné pokusy…a následně především hledání sama sebe v terapeutické komunitě. To je na jednoho člověka opravdu hodně událostí k přežití.

Našel smysl bytí, teď ho pomáhá najít jiným

Dan Horyna ale svůj životní směr nakonec našel. Vedle pobytu v terapeutické komunitě léčebny Červený Dvůr mu pomohl buddhismus. Kromě toho, že se vrátil do Vitacitu a k hudbě, urovnal vztahy se svými blízkými a zatoužil pomáhat těm, kdo na tom byli jako dříve on. Stal se také terapeutem a pomáhá drogově závislým najít smysl bytí. Aby ho již nemuseli hledat v drogách.

Autentické vyprávění doplněné odborným komentářem Dana-terapeuta

Kniha je autentickým Danovým vyprávěním se spoustou podrobností nejen z jeho života, ale také z dané doby a prostředí, ve kterém se v různých etapách svého života pohyboval. S velkou otevřeností a upřímností popisuje jak věci, které se mu v životě povedly, tak ty, na které není hrdý. To vše je doplněno odborným komentářem Dana-terapeuta, který formou rozhovoru zaznamenala novinářka Radka Červinková. Dovíte se v něm například, co musí předcházet, aby léčba závislosti byla úspěšná, či jaký účel má vyhodit závislého potomka z domova.

Text: Sylva Kaplanová, foto: Honza Švanda