Roman „Izzi“ Izaiáš, Doga: Že nebudeme jezdit vůbec, by mě nenapadlo ani v nejhorším snu

Rozhovor, Ema Moravcová a Roman „Izzi“ Izaiáš, Doga

Trojici rozhovorů z Radvanic uzavřu s frontmanem kapely Doga, Izzim. Povídali jsme si o novinkách a plánech kapely, ale také o aktuálním dění v republice, co se pořádání akcí týká.

Ahoj Izzi. Moje první otázka míří k tomu, jak jsi prožil karanténu?
Já jsem se málem upil. (smích) Ty dva měsíce, to byla katastrofa. Seděl jsme doma, dával jsem si panáky a pivo se sousedy, a samozřejmě nezůstalo u jednoho. Naštěstí to už skončilo, ale v té době jsem si myslel, že budeme hrát až někdy v září, takže jsem strašně rád, že první koncerty proběhly už v polovině června.
Trochu se děsím toho, že jestli se zase všechno zruší, tak to pro nás bude těžký. My jsme kapela, která je zvyklá jezdit až 80 koncertů ročně, a najednou člověk sedí doma, a to by tě nenapadlo, že se stane něco takového. Řekli jsme si – jo, bude krize, budeme jezdit míň, ale to, že nebudeme jezdit vůbec, to by mě nenapadlo ani v nejhorším snu.

Mnoho lidí si během karantény dalo od alkoholu pauzu, a ty jsi se takhle pustil do pití? Každopádně jste měli na léto naplánovanou celou řadu koncertů a festivalů, které musely být zrušeny nebo přesunuty. Ale asi jsi rád aspoň za těch pár, co se nakonec konají?
No já jsem to vzal z opačného konce (smích), ale vydrželo mi to asi měsíc. Pak jsem zase začal cvičit a běhat, protože jsem zvyklý sportovat nějakých třicet let. A co se koncertů týká, tak jsme přišli asi o 30-40 kšeftů, což je skoro polovina, ale většina je přesunuta na příští rok. Máme naplánované koncerty i na podzim, ale teď doufáme, že aspoň dojedeme to léto.

Během karantény vznikl také nový videoklip k písni Dát si na kuráž. Kdo přišel s nápadem natočit takovýto klip a zapojit do něj fanoušky?
S nápadem jako takovým přišel David Havlena, který se nám stará o PR věci, navrhl nám design roušky a já jsem si řekl: Tak pojďme udělat klip, když už ty roušky máme. Celý výdělek z roušek šel na Charitu Třinec a Mobilní hospic v Třinci, takže jsem rád, že fanoušci do toho šli, a zároveň podpořili i dobrou věc. Samozřejmě některé kapely nám to vyčítají, že máme roušky a že na tom chceme vydělávat, ale smysl toho bylo podpořit dobrou věc, a hlavně něco dělat. Neseděli jsme jen na prdeli a na kapele se pořád dělalo. Točili jsme klip, máme roztočené dvě věci ve studiu, takže to, že jsem doma jen seděl a pil, byla trochu nadsázka.

Takže máte připravené nějaké první skladby na nové album?
Máme dvě roztočené věci, máme natočené základy a teď je jen potřebuju nazpívat. Na novou desku potřebujeme s kapelou dotočit nějakým osm věcí, takže asi někdy na podzim půjdeme s kapelou do studia a nejdřív na jaře příštího roku by mohla deska vyjít, ale to bych moc předbíhal.

Nešlo si nevšimnout, že máte novou scénu.
My na tom spolu pořád makáme. Snažíme se, aby to bylo zábavný, některý věci používáme pořád stejný, protože to stálo spoustu peněz, a to nejde každý rok úplně vyměnit. Ale co dva roky se to snažíme vždy nějak více vylepšit a obměnit.

Dneska tady spolu sedíme na festivalu v Radvanicích, ale akce byla do posledního dne v ohrožení kvůli neustále se měnícím opatřením. Jaký ty osobně máš názor na současnou situaci u nás?
Mně to přijde jako strašný chaos, ve čtvrtek řeknou něco jiného, v pátek zas něco jiného. Já tomu teda moc nerozumím, asi je to složitý, ale to, co udělali v Ostravě, kdy v pátek z hodiny na hodinu zrušili akci, která už v podstatě běžela, to mi přijde teda jako velký hardcore.

Kde se na vás můžeme v nejbližší době těšit?
Tento měsíc nás čeká pár akcí: 8. srpna hrajeme na Pivobraní v Mikulově, 21. srpna v Pustějově, 22. srpna Pohořelice Rockfest, 28. srpna zahrajeme s Alkeholem v Holkově a 29.srpna máme dvoják – Turnov a Lužany.

Izzi, děkuji moc za tvůj čas a ať vám to hraje!

Ptala se: Ema Moravcová, foto: Aleš Džon Steffek

Author