Song od Green Day má smutný příběh, posměváčci stříleli hodně vedle

Green Day

Určitě znáte slavnou píseň Wake Me Up When September Ends od Green Day. A možná jste k ní viděli na sociálních sítích různé memy, které na ni rádoby humorným způsobem narážejí. Věci však často vůbec nejsou tak, jak se zdají být, což je i tento případ.

Memy jsou mimo mísu

Skladba Wake Me Up When September Ends se v polovině nultých let stala velkým hitem skupiny Green Day. Je tolik odlišná od jejich obvyklých sociálně kritických nářezů v punkovém tempu, je to téměř balada. A později k ní vznikly meme obrázky šířené na sociálních sítích, které si z ní a ze zpěváka Greene Day Billieho Joe Armstronga utahují. Tyto obrázky jsou však zcela mimo mísu.

Reakce na smrt táty

Píseň je totiž vzpomínkou na Billieho zesnulého otce Andrewa Armstronga. Jak Billie prozradil loni v médiích, slova o tom, aby ho někdo vzbudil, až skončí září, vycházejí z jeho reakce na otcovu smrt. Právě něco takového řekl své matce, když se smutnou zprávu dověděl.

Způsob, jak vzdát otci hold

Září je pro něj tedy těžkým měsícem. Byl vlastně celkem mladý, když jeho otec odešel na věčnost. O to hůře jeho smrt pravděpodobně vnímal. Dlouho se necítil na to, aby o otci psal, až přišel nápad na Wake Me Up When September Ends. Tuto píseň bere jako způsob, jak mu vzdát hold, prozradil. Posměváčci by si tedy nejdříve měli zjistit fakta, než se pustí do nějakého toho memu – je to škoda úsilí, zjistit následně, že stříleli hodně vedle.

Začněte dělat v životě něco lepšího

Někteří lidé jsou tak netaktní, že zpěvák dokonce dostává prvního října spoustu zpráv a komentářů ve smyslu, že září právě skončilo a je čas se probudit. Fanoušci kapely připomínají veřejnosti, že takové legrácky a sdílení výše zmíněných obrázků nejsou vhodné ani vtipné, protože tato píseň i její název jsou pro Billieho plné bolesti. A co by těmto netaktním či neznalým vzkázal sám zpěvák? „Bavte se, ale taky začněte dělat v životě něco lepšího.“

Text: Sylva Kaplanová, foto: Archiv kapely, video: YouTube