Alissa White-Gluz z Arch Enemy překvapuje netradičními duety: konečně zase slyšíme její čistý zpěv

Alissa White-Gluz

U Alissy White-Gluz se tentokrát urodily dva zajímavé hudební počiny mimo její domovskou kapelu Arch Enemy. Její čistý zpěv zní v netradičních písních s Charlotte Wessels z Delain i se sestrou Jasamine White-Gluz a její kapelou No Joy.

Trojstranná, čistě dámská spolupráce

Jak Alissa vysvětlila, je to „trojstranná a čistě dámská“ spolupráce – ona, Charlotte a zesnulá britská výtvarnice a básnířka Elizabeth Siddal, jejíž báseň A Silent Wood použily. Napsat a natočit tuto skladbu vedle další práce ve svých kapelách samozřejmě znamenalo pro obě další úsilí navíc, ale bavilo je to a výsledek stojí za to, jak uvedly.
Píseň je něčím zcela jiným, než jsme zvyklí z tvorby Arch Enemy či Delain. Něžná, důstojná, se sférickými vokály obou dam. A konečně zase slyšíme obdivovaný čistý zpěv Alissy, jejíž dominantou je spíše screaming v melodic deathmetalové tvorbě Arch Enemy.

Patreon: platforma pro kreativní osobnosti a nejvěrnější fanoušky

Video zpřístupnily obě zpěvačky prostřednictvím webu Patreon. Jedná se o platformu, kde umělci mohou nahrávat svá díla a ti nejvěrnější fanoušci k nim mají přístup za malý příspěvek. V koronavirové době je to zajisté dobrý způsob, jak mohou hudebníci přijít k určitému výdělku, když nyní není povoleno pořádat velké koncerty zahraničních hvězd po celém světě. Zhruba minutový náhled je však přístupný zdarma na sociálních sítích obou dam.

 

Alternativní Alissa a vlasový chameleón Charlotte

Dlužno dodat, že obě dámy v klipu vypadají nádherně. Charlotte překvapila elegantním vzhledem, Alissa naopak působí alternativně se svou neobyčejnou barvou vlasů a tetováním. Vlasy si barví na modro víc než půl svého pětatřicetiletého života. Vlasový chameleón Charlotte zvolila tentokrát oranžovou (zrzavá je slabé slovo).

Singl a klip Dream Rats: dvě White-Gluzovy na scéně

Alissa ale pracuje na všech frontách – nejnověji představila video k písni Dream Rats od kapely No Joy, ve které zpívá její sestra Jasamine White-Gluz. Žánrově jsou si vzdálené – No Joy řadí hudební kritici ke stylu shoegaze, libujícím si ve vrstevnatém nástrojovém aranžmá a zpěvu používaném spíše jako další hudební nástroj. Přesto výsledek spolupráce obou sester působí velmi zajímavě. Ve videu zpívají obě v lehce děsivých záběrech pod vodou, leitmotivem klipu je husa, kterou obě hladí a nosí v náručí. Je to tím spíše příznačné, že zejména Alissa je velmi známá jako milovnice zvířat a veganka.

Text: Sylva Kaplanová, foto: Honza Švanda, video: YouTube.com