Sepultura se letos na podzim chystá do Zlína

Derrick Green, Sepultura

Brazilská groove metalová legenda Sepultura loni vydala nové album Quadra s pořadovým číslem 15. V letošním roce se nám v Česku s tímto počinem představí rovnou dvakrát.

Osvědčená sestava šlape jako hodinky

Quadra vyšla na začátku února loňského roku, turné k němu bylo však „z jistých důvodů“ odloženo. Celé album samo sebou ukazuje, že i po 36 letech je Sepultura stále v parádní formě a řada skladeb zde má pekelně rychlé tempo i těžkou údernou melodičnost. Od vydání alba Kairos v roce 2011, kdy se čtyřčlenná sestava ustálila na nynějším složení, se sehranost této formace stále zdokonaluje. Své fanoušky, které nazývají SepulNation, o tom kapela letos ráda přesvědčí – a u nás rovnou dvakrát! Sepultura totiž zahraje jak v létě na festivalu Masters of Rock, tak na podzim v nedaleké hale Datart (dříve hala Euronics) ve Zlíně.

Kapela si krátila čekání na koncerty SepulQuartou

Během koncertního půstu kapela na svém Facebookovém profilu často zveřejňovala v rámci svého programu SepulQuarta přehrávky některých svých skladeb s muzikanty z jiných metalových kapel a s řadou z nich zde byly také vedeny rozhovory, což probíhalo vždy přes živé vysílání. To bylo volně dostupné a sledovanost byla vždy nemalá. A jak čas běží, stále tu máme dva tábory fanoušků, kdy jedni jsou věrní spíše starší tvorbě z dob bratří Cavalerů, druzí upřednostňují novější alba. Ať tak, či tak, stále je to nezastavitelný metalový válec, který má v historii metalu své velmi pevné místo.

Dva koncerty v Česku letos vyhlíží i Sacred Reich

V roli hostů se představí další dvě sestavy. O pouhý rok mladší je thrash metalová stálice Sacred Reich z USA. Nezastavila je ani šestiletá pauza na přelomu tisíciletí a minulý rok jsme se navíc po dlouhých 23 letech dočkali nového alba, které nese název Awakening. Pro kapelu to letos bude také druhá česká štace, jelikož jsou mezi potvrzenými účastníky festivalu Brutal Assault. Zde si zahráli minulý rok a také před třemi lety, kdy jejich koncert musel být přerušen z důvodu mohutného větru a deště.

Kmotři sludge metalu Crowbar se též přidají

Druhým hostem budou také Američané. Těšit se můžeme na sludge metalové Crowbar, kteří byli jednou z prvních kapel tohoto žánru. V této čtyřčlenné sestavě se docházelo k výměnám členů jako na běžícím pásu, jediným původním je zde frontman Kirk Windstein. Do podvědomí metalových fanoušků pronikli svým druhým albem stejného názvu jako kapela sama, které produkoval zpěvák Phil Anselmo (ex-Pantera). Dosud posledním počinem kapely zůstává dva roky stará deska The Serpent Only Lies.

Předprodej vstupenek na koncert této trojice velkých metalových jmen, který se uskuteční v sobotu 22. 10. 2022, probíhá na webu festivalu Masters of Rock.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda

Author