Písně Green Day či Bruce Springsteena nadchly paradoxně ty, proti kterým původně mířily

Green Day

Americké politické scéně vládnou již léta dvě velké strany – republikánská a demokratická. Občas si ovšem někteří státníci či voliči některé z nich nesprávně vyloží texty napsané kapelou, která se hlásí k podpoře té druhé.

Springsteen: Nebrasku prezident asi neslyšel

Písňové texty jsou oblastí, ve které se uplatní mnohé jinotaje. Své o tom ví i jeden z rockových básníků druhé poloviny 20. století, Bruce Springsteen, který se nemálo – a často kritickyvyjadřoval k aktuálním poměrům své rodné země. A právě jeho texty si jednou nepříliš správně vyložil tehdejší prezident Ronald Reagan. Slavný muzikant o pár dní později reagoval z pódia slovy, že jen uvažoval, která jeho deska se prezidentovi tak líbilaNebraska to asi nebyla, tu asi opravdu neslyšel. Album Nebraska totiž syrově zobrazuje tehdejší americkou realitu, titulní skladba hořce naráží na zacházení s veterány z Vietnamu.

 

American Idiot paradoxně z úst republikánů

Nyní se situace opakuje v „modernějším“ vydání. Punk (i jeho popkulturní podoba) se sice vyznačuje přímočarostí, často ale také politickým nábojem – a právě do toho je možné se zamotat, jak se zdá. Po TikToku sviští videa, v nichž si politicky orientovanou píseň American Idiot od Green Day berou za svou někteří republikánští voliči. Fanoušci Green Day na to reagují tvorbou vlastních nesouhlasných videískladba (a většina stejnojmenného alba) byla totiž napsána jako kritika tehdejšího prezidenta George W. Bushe a jeho éry. Green Day se již déle otevřeně vyjadřují v médiích v demokratickém duchu, a tak je trochu překvapením, že jejich politicky laděná skladba nadchla ty, proti kterým původně mířila – republikány.

 

Text: Sylva Kaplanová, foto: Reprise, Green Day, video: YouTube.com