Rockfest Dačice zažil několik narvaných kotlů pod pódiem

Trautenberk

Po loňské pauze se ulice malebného „městečka kostky cukru“ opět zaplnily rockery, kteří mířili na tradiční festival rockové hudby Rockfest Dačice 2021. Festival proběhl na tradičním místě v amfiteátru zámeckého parku. Všichni jsme měli radost, že se Rockfest mohl konat, protože v dnešní nejisté době všech corona opatření je potřeba ocenit odvahu každého pořadatele, který uskuteční jakoukoli akci.

Bez náramku do dačického stánku nelez

Platby v celém areálu fungovaly bezhotovostně pomocí náramků, které účastníci akce dostali u vstupu. Stánky s občerstvením i s merchem kapel byly opět jako minule rozmístěny vně areálu kolem příjezdové cesty. Tím bylo získáno více místa na hlavní ploše, takže diváci měli dostatek prostoru bez mačkání. Dokonce se čepovalo i kvalitní pivo z tanku.

Všechno do sebe zapadlo: zvuk, počasí i návštěvnost

Festival byl rozložen do dvou dní; páteční den startoval ve čtyři odpoledne a zahrálo sedm kapel, a v sobotu bylo zahájení už v jednu, aby mohlo odehrát dalších devět skupin. Kapely měly parádní zvuk, zvukaři odvedli kvalitní práci. Počasí festu také přálo, takže se naštěstí celý obešel bez deště. Akci navštívily víc než dva tisíce lidí, což je v dnešní době považováno za velký úspěch, a myslím, že i příští ročník v roce 2022 bude také divácky zajímavý.

Pátek ve znamení legend

V pátek nás hodně bavil Alkehol – viděli jsme jejich set po dlouhé době a v Dačicích byla při jejich vystoupení skvělá atmosféra i velká návštěvnost. Hodně lidí přišlo také na Arakain. Velké popularitě se těší i Traktor, bohužel později při RCZ část fanoušků už zamířila do stanů. Zajímavé bylo vidět také legendární Západočechy Coda.

Sobota přivítala také hodně známých jmen

V sobotu se nám velmi líbil Debustrol. Jejich autentická tvorba je bez debat, ale také měli luxusní zvuk a Kolinssovi bylo vše rozumět, což není vždy samozřejmostí u kapel, které hrají hutný thrash. Bavilo nás také vystoupení Vildy Čoka & Bypass. Došlo dokonce i na staré písničky jako Karel nese asi čaj, které si valná část publika pamatovala. Vilém Čok je navíc prima, přátelský chlapík, se kterým se dá fajn popovídat. Zaujal také Motorband, který jsme viděli naživo poprvé – jejich mladý zpěvák Láďa Korbel dokázal, že je ostřílený univerzál, který zazpívá takřka všechno a jeho výrazný hlas se do rocku hodí. Doga vytasila svoje lasery, balónky, toaletní papír i sněžení. To vše doprovázené hity kapely, zaznělo i několik nových songů z poslední placky. Jinak kapely Doga, Limetall a Vitacit podaly své klasické dobré výkony, díky nimž je má rádo hodně fanoušků a proto bývají pravidelně a často zvány na festivaly po celé zemi. Nezbývá než dodat, že se již nyní do Dačic těšíme na příští ročník.

Text: Standa Vybíral, Sylva Kaplanová, foto: Standa Vybíral