Vychází remasterovaná reedice legendární desky Nevada Dana Horyny a Merlinu

Dan Horyna, foto: Honza Švanda

Eponymní album Dana Horyny a kapely Merlin, nazvané fanoušky podle jedné z písní Nevada, dosáhlo určitého legendárního statusu, podobně jako sama kapela a její zpěvák. V těchto dnech vychází reedice této desky v remasterované podobě.

Merlin: Během roku dali dohromady vše zásadní

Kapelu Merlin si v roce 1988 založili zpěvák Dan Horyna a kytarista Marek Podskalský, známý například také ze svého dřívějšího působení v Arakainu. Jejich muzika byla ovlivněná americkým kytarovým rock’n’rollem a bluesrockem, název jim vymyslel Aleš Brichta. Během pouhého roku se jim podařilo dát dohromady základní repertoár kapely, se kterým brzy zaznamenali úspěch v podobě velkých koncertů i debutového alba.

Natáčení Nevady: Nenásilně obarvit skladby do studiové formy

V roce 1991 jsme zalezli do studia Propast Petra Jandy, pro kterého jsme o něco dříve natočili skladbu Nevada na jeho kompilaci Rockmapa. Byly to krásné chvíle. Měli jsme čas, občas točili i v noci, a vytvářeli podobu stejně syrovou, jako byla ta koncertní, a přece obohacenou o nenápadné prvky, které skladby nenásilně obarvily do studiové formy,“ vypráví zpěvák a spoluautor téměř všech písní Dan Horyna. „Dnes, po třiceti letech, je jasné, že deska byla úspěšná nejen v době svého vydání, ale že přežila všechny žánrové trendy a zcela určitě uspěje i v dnešní době, protože po ní celá ta léta byla mezi fanoušky poptávka,“ dodává.

Co čeká Merlin v nejbližší době

Merlin hraje dodnes, přestože v něm proběhla určitá generační výměna. Letos kapela opět míří do studia pro nahrávání nového alba a chystá také řadu koncertů.

Text: Sylva Kaplanová, foto: Honza Švanda, video: YouTube.com